T

Turgay Şeren

Turgay Şeren Biyografisi

Futbolcu, Kaleci

Galatasaray tarihinin en büyük kalecilerinden biridir.

Turgay Şeren, 15 Mayıs 1932 tarihinde Ankara’da Keçiören’de doğmuştur. Oğuz Şeren adında abisi vardı. Babası Değişmez Şevki Şeren, annesi Münevver Şeren’dir. Babası Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün özel kalem müdür muavinlerindendir. Atatürk adını Türkay koydu fakat, Lise hayatında gerek öğretmenleri gerekse arkadaşlarının adını Turgay diye telaffuz etmesinin ardındaki Turgay adını kullanmaya başladı.

İlkokul dördüncü sınıfa dek Çorlu‘da okudu. Annesi Çorlu’da öğretmenlik yaparken Galatasaray Lisesinin parasız yatılı sınavlarını kazanıp Galatasaray Lisesinde okumaya başladı. 1,85 boyundaki Turgay Şeren, Galatasaray Lisesi’nin hem voleybol takımında, keza basketbol takımında oynadı. bununla beraber lise futbol takımının da santrfor mevkiinde oynadı.

Galatasaray Lisesi 1952 yılı mezunudur. Turgay 17 yaşında Galatasaray A Takımı’na bir yıl sonradan da milli takıma yükselir. bununla beraber Galatasaray Lisesi’nde de talebeliğe devamlı Turgay yaklaşık olarak ders çalışır gibi kaleciliği öğrendi.

1955 yılında İzmir’den Galatasaray’a aktarma olan Metin Oktay ve Turgay Şeren bir ömür ayrılmazlar ve Galatasaray’lılığı hayatlarının merkezine koyarlar.

Her antrenmandan sonra Metin Oktay ve Turgay Şeren ekstradan çalışırlar. Turgay’ın keşfettği bundan başka antrenman stili vardır. Turgay bir duvarın önünde, duvarla aralarında 1 metre uzaklık bırakacak şekilde durur. Yüzü duvara dönüktür. 5-6 metre arkasına da Metin Oktay geçer ve şipşak duvara şut çeker. Turgay da duvardan seken bu topları kurtarmaya çalışır. Bilmem günümüzde bu şekilde zor bir idman yapan kaleci var mıdır?

İyi bir kaleci olan Turgay Şeren, futbol hayatının tamamını Galatasaray’da geçirmiştir. Alt yapısından yükselerek 1948 yılından itibaren 1967 yılına kadar Galatasaray’da kaleci olarak top oynamıştır. Türkiye A millî takımı formasını 49 kere giydi ve 35 kere kaptan olarak sahaya çıkmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tom Selleck

1951 yılında A Ulusal Takımın Federal Almanya ile oynadığı 2-1`lik zafer maçında kalesinde devleşerek müthiş bir performans sergiledi. Alman Kicker dergisi Türk ulusal takımının kalecisi Turgay Şeren’i ‘Bir insan nasıl olur da bu kadar yükseğe sıçrayabilir?’ başlığıyla kapak yaptı. Bu maçta sergilediği kahramanca oyunculuğu sayesinde ‘Berlin Panteri‘ lakabını bölge Şener o zaman daha on sekizindeydi.

Turgay Şeren hayatı baştan başa resmi olarak yalnızca Galatasaray forması giyer. Ama öyle kimsenin bilmediği diğer taraftan River Plate hikayesi vardır Berlin Panteri’nin. 1959 yılı başlarında Turgay Şeren yurt dışından bir teklif alır. 1959 Şubat’ında Arjantin’e uçar. River Plate, Turgay’ı idmanlara çıkarır. 17 Şubat’ta Brezilya’nın Botafogo takımıyla hazırlık maçı vardır. Bu maçta River’in kalesinde Turgay Şeren oynar. Maçı Arjantin ekibi 2-1 kazanır. Turgay, River Plate formasıyla ikinci maçına Arjantin takımı Mülk Der Plate karşısında çıkar. Büyük kaleci iki maç yeter Turgay’ın kendini ispatlamasına. River Plate yönetimi ve taraftarı çok iyi bir kaleciye sahip olacağız diye sevinmeye hazırlanırken Galatasaray başkanı Vefalı Giz transfere onay vermez. “Turgay’ı ayrılmak Galatasaray’a ihanettir.” diyerek transfere noktayı koyar. Turgay gerisin geriye sonsuza dek bırakmayacağı Galatasaray’a kazanç. O dönemde dünya futbolunun fabrikası konumundaki Güney Amerika’ya aktarma almak olur ya de Turgay Şeren’e çok ayrı bir kariyer çizdirecektir; fakat alın yazısı onun Galatasaray efsanesi olarak kalmasını yerinde görmüştür.

Turgay Şeren 1967 yılında 20 yıl kesintisiz formasını giydiği, 14 yıl kaptanlık yaptığı Galatasaray’da futbolu bıraktı.

Aktif futbolu bıraktıktan daha sonra teknik direktörlük ve futbol yazarlığı yapmaya başladı. Bir dönem de televizyonda yayınlanan futbol programlarında yorumculuk yaptı. 1987 yılına dek Uyruk gazetesinde futbol haberleri ve köşe yazarlığı da yaptı. 2004 yılının Eylül’ünde Star gazetesinden ayrıldı. Medya24 adlı web sitesinin kuruluşunda yer aldı. 2012 Ağustos ayına değin Akşam gazetesinde çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Talat Ulussever

Star TV ‘de yayınlanan ve 2001 yılından 2004 yılına dek “Telegol” programında yorumculuk yaptı.

1965 yılının Haziran ayında kurulan Türkiye Profesyonel Futbolcular Sendikasının kurucuları aralarında yer aldı. 1965 yılında çekilen futbolcu Metin Oktay‘ın hayatını konu alan “Taçsız Kral” filminde kendini oynadı.

Turgay Şeren, 16 Mayıs 1954 tarihinde Emel Dramalı ile evlendi. Celâl (d.1956) adında bir oğlu oldu. 30 Aralık 1966 tarihinde boşandılar.

Turgay Şeren, 21 Şubat 1967 tarihinde ikinci evliliğini Açlık Şeren ile yaptı. 18 Kasım 1970 tarihinde bir kızı oldu.

Üçüncü evliliğini ise Fatma Füsun ğlu oldu. Bu eşi 14 Mart 2013 tarihinde vefat etti.

23 Şubat 2016 tarihinde Turgay Şeren’e Sancaktepe Belediyesi göre vefa gecesi düzenlendi.

Uzun süredir rahatsızlığı sürekli Turgay Şeren, 7 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul’da 84 yaşında vefat etti.

Altyapılar Kariyeri :
1947-1948 – Galatasaray

Futbol Kariyeri :
1948-1967 – Galatasaray

Teknik Direktörlük Kariyeri :
1968-1969 – Mersin İdman Yurdu
1969-1970 – Vefa
1970-1971 – Samsunspor
1971-1973 – Mersin İdman Yurdu
1974-1974 – Vefa
1979-1980 – Galatasaray

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı