V

Valentina Tereshkova

Valentina Tereshkova Biyografisi

Eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (S.S.C.B.)’nin bayrağı aşağı uzay yolculuğu yaparak uzaya meydana çıkan birincil kadın astronot ünvanını kazanmış olan emekli Rus kozmonot.
Valentina Vladimirovna Tereshkova, 6 Mart 1937 tarihinde, Yaroslavl Oblast, Rusya (eski S.S.C.B.)’da dünyaya geldi. Annesi tekstil fabrikasında çalışan bir işçi, babası ise tarım sektöründe çalışan bir traktör sürücüsü olan Tereshkova, 1953 yılında, liseyi yarıda bırakarak tekstil fabrikasında çalışmaya başladı, bir yana da özel eğitim alıyordu.

Acemi bir paraşütçü olan olan Tereshkova, aynı zamanda Sosyalist Gençler Birliği (Komsomol)’un da sekreterlik görevini yürütüyordu. Devlete bağlı bir vatandaş olması, babasının II. Dünya Savaşı’nda, Finlandiya Cephesi’nde hayatını kaybetmiş bir asker olması ve kişisel özellikleri birleşince, S.S.C.B.’nin uzay programı için aradığı ideal bayan prototipine uygun birisi oldu.

Sergey Korolyov başkanlığındaki Sovyet uzay araştırmaları birimi, 1961 yılında, Yuri Gagarin’in gerçekleştirdiği uzay uçuşunun ardından, kadın astronotların bu uçuşlara vereceği maddi ve zihinsel tepkileri araştırmak için uzaya bayan astronot göndermeyi kararlaştırdı.Tereshkova’nın da içinde bulunduğu 5 kadın, bu meslek için seçildi. İçlerinden en genci olan Tatyana Kuznetsova, uzaya gitmesi planlanan belli başlı kişiydi, lakin 1962 yılında geçirdiği maddesel ve hissi bir takım sorunlar, onun yerine Tereshkova’nın seçilmesini sağladı.

120’den pozitif paraşüt uçuşu, Mig-15UTI model jet uçakları ile yapılan uçuş denemeleri, ağırlıksız ortamda yapılan eğitimler ve roket&uzaymekiği mühendisliği üzerine eğitim bölge Tereshkova, 16 Haziran 1963 tarihinde, Vostok 6 adlı uzay mekiği ile uçuşunu gerçekleştirerek uzaya meydana çıkan ilk bayan pilot oldu. Dünyanın etki alanında 48 bütün tur atan ve hemen hemen üç gün boyunca uzayda kalan astronot, uzay mekiğinden ayrıldıktan sonra, paraşütle Orta Asya’ya iniş yaptı. Yolculuğu sırasında çektiği fotograflar, daha sonra astronomlar göre araştırmalarında kullanıldı. Tereshkova ile beraber uzaya çıkmak üzere seçilen 4 kadın kozmonotun hiçbiri bu şansı yakalayamadı ve uzaya ikinci olarak çıkma şansı elde eden kadın, 1982 yılında, yine bir Sovyet olan Svetlana Savitskaya oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Volkan Bozkır

Vosvok 6 ile olan uçuşundan daha sonra Zhukovsky Air Force Academy’de havacılık dersleri bölge Tereshkova, 1966 ylında kozmonot/mühendis olarak mezun oldu ve 1977 yılında, mühendislik alanında doktorasını tamamladı.

1963 yılında, kendisi gibi bir kozmonot olan Andrian Nikolayev ile evlenen Tereshkova, bu evlilikten Elena adlı bir kız çocuk sahibi oldu. Çiftin 1982 yılında boşanmasının ardındaki, Yuli Shaposhnikov ile dünya evine giren ünlü kozmonot, bu evliliği 1999 yılında eşinin vefat etmesine dek sürdürdü.

Uzaydan dönmesinin peşinde dünyanın böylece fazla ülkesinden ziyaret teklifleri alan ve Sovyet Hükümeti’nin de desteklemesi ile dünyayı dolaşan Tereshkova, o kadar fazla onur ödülünün yanı sıra, Sovyet Kahramanlık Madalyası’nı da almaya hak kazandı. Uzay yolcuğunun arkasında Komünist Parti ile siyasi hayata da atılan başarılı kadın astronot, S.S.C.B.’nin çökmesinin ardındaki siyasi kariyerini bitirmiş olsa da, Rus halkının gözünde ulusal bir kahraman olarak yaşamayı sürdürdü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı