V

Volkan Konak

Volkan Konak Biyografisi

Kuzeyin Oğlu lakabıyla tanınan Türk Insanlar sanatçısı, besteci, müzisyen ve söz yazarı. İlk albümü Suların Horon Yeri’ni 1987 yılında çıkartmış olan Konak, arasında Yılın Sanatçısı, Altın Plak ve Elmas Plak ödüllerinin de dahil olduğu pek fazla ödüle değer görülmüş, Çernobil felaketinin ülkemizde yol açtığı sorunlara eğilerek sosyal duyarlılığını sergilemiştir.
Volkan Konak, 1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. İlk orta ve Lise Eğitimini Maçka‘da tamamladıktan daha sonra, 19831984 yılları aralarında İstanbul Teknik Ünüversitesi Türk Müsikisi Devlet Konservatuarı’na girdi. 1987 yılında Suların Horon Yeri albümüyle yörede yaptığı derlemeleri sergiledi. 1988 yılında Konservatuarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Ünüversitesinde Sosyal Bilimler Master Eğitimine başladı. Karadeniz Müziğini Evrensel Müzik formlarıyla buluşturarak, eşsiz bir yapıda yeniden şekillendiren Volkan Konak, İlk albümü Efulim’i 19911992 yılları aralarında tamamladı. Albüm Karadeniz halkının ve müzikseverlerin beğenisini ve ilgisini kazandı. Konak 1994 yılının ekim ayında Gelirmisin Benimle adlı albümünü hazırladı.ve askerlik görevi sebebiyle bir zaman çalışmalarına ara verdi.

Askerlik görevini tamamladıktan daha sonra anında üçüncü albümü Volkanik Parçalar’ın çalışmasına başladı. Üç aylık çalışmadan sonrada bu albüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Volkan Konak 1998 yılının Nisan ayında kendisi tarafından kurduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon isimli firmasından Pedaliza isimli albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. 1993 yılından bu yana albüm çalışmalarında yaklaşık elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, farklı alanlara yönlendirilmiş vakıf ve dernekler göre yılın sanatçısı seçildi.

2000 yılında DMC bünyesine katılan Volkan Konak, Şimal Rüzgarı adlı albümünü çıkararak dinleyicilerine ulaştırdı. 2003 yılı Aralık ayında 3.5 yıl aradan sonra yeniden DMC etiketiyle yayınlanan Maranda isimli albümü ise büyük beğeni toplayarak 2004’e müzik dünyasının iddialı yapımlarından biri olarak girdi ve en çok satan albümler sıralamasında Elmas Plak ödülünü kazandı. 2006 yılında yeniden Mora adlı albümü Altın Plak ödülüne Bedel görüldü. 2009 yılında çıkardığı Mimoza Çiçeğim adlı albümü ise çoktan ödül alacak rakamlara ulaşmış durumda.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vedat Yenerer

Volkan Konak, şarkıcılığının yanı sıra Çernobil felaketinin ülkemizde yol açtığı sorunlara gösterdiği ilgi ve bu konuda halkı bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. Çernobil faciası ardından Karadeniz bölgesinde artan kanser oranlarına uyarı çeken Konak, bu hastalık sebebiyle ailesinden de pek fazla bireyi kaybetmiş olup, en meşhur şarkısı olan Cerrahpaşa’yı bu rahatsızlık yüzünden hayatını kaybeden babası için bestelemiştir. Konak, Karadeniz bölgesinde Kanser Araştırma Hastanesi kurulması için yoğun çaba sarfetmektedir.

Seçme Ödülleri;

2003 Kral Tv en iyi Halk Sanatçısı Ödülü

2004 Magazin Gazetecileri en iyi Artist Ödülü

2004 Maranda Albümü En Fazla Satmak Yapan Albüm Ödülü

2007 Mora Albümüyle Altın Plak Ödülü

2009 Bağımsızlık Altın Kelebek En İyi Millet Erkek Solist Ödülü

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı