V

Valentino Garavani

Valentino Garavani Biyografisi

Moda tasarımcısı

Kırmızı Elbiseleriyle Meşhur İtalyan Moda Tasarımcısı Valentino Garavani Dünya ve İtalya’nın en önemli giyim markalarından Valentino’nun kurucusu ve tasarımcısıdır.

Valentino Garavani, 11 Mayıs 1932 tarihinde Lombardy, İtalya’da Teresa de Biaggi Mauro Garavani çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Valentino Clemente Ludovico Garavani’dir. Valentino Garavani ilkokul yıllarında bir yerel tasarımcının yanına çırak olarak çalışan teyzesi sayesinde moda ile ilgilenmeye başladı. Ardından ise minik yaşlarda başlayan bu ilgiyi devam ettirmek için annesi ve babasının da yardımıyla Paris’e taşındı. Önce “Hoş Sanatlar Fakültesi” ne sonra da “Paris Couture Birliği Odası”nda eğitim aldı.

Jesn Desses ve Guy Laroche’un yanına 2 yıl çırak olarak çalıştı ve 1959 yılında Moda eğitimini tamamladı. 1959 yılında Roma‘ya yerleşmeye karar verdi.

1959 yılında Roma’da babasının ve onun bir arkadaşının desteğiyle bir moda evi açarak, moda hayatına başladı. Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde ise, Temmuz ayında Roma’da bir kafede Giancarlo Giammetti ile tanıştı ve böyle başlayan arkadaşlıkları ileride meslek ortaklığına dönüştü. Giancarlo Giammetti ile beraber ticaret hayatına birincil adımlarını attı. Moda hayatında ilk koleksiyonu ise Palazzo Pitti ile birlikte yaptı. 1962 yılında Valentino’nun milletlerarası sergisi İtalya’nın zamanın moda başkenti Floransa‘da yapıldı. Takvimler 1965 gösterdiğinde ise Valentino Garavani, İtalya’da haute couture tasarımcısı olarak öne çıktı ve kendini İtalya’ya ispatlamış oldu. “Valentino red” olarak aşina parlak gölgede, kırmızı elbiseleri ile tanındı.

1967 yılında moda sektöründe oscara eşdeğer olan “Neiman Marcus Moda Ödülü”ne bedel görüldü. Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Gloria Guinness gibi birçok ünlüyle çalıştı.

Valentino Garavani, 1968 yılında “Collezione Bianca” koleksiyonu çok beğenildi ve bu sayede isminin başına ‘V’ etiketi almış bulunuyor. Sene 1969’u gösterdiğinde ise Valentino Garavani Milano’ya artan bir şekilde burada bir Valentino Butiği açmıştır. Bundan kısa bir süre daha sonra 1970 yılında hazırlanmış giyim koleksiyonları ve butikleri Roma ile New York’ta hayata geçirdi. Valentino Garavani için sıra erkek giyimine gelmişti. Erkek giyimi için çalışmalarına başlayan Valentino, 1971 yılında New York’ta bir erkek mağazası açtı. 1975 yılında Paris’te hazır giyim koleksiyonuyla ilk moda defilesi sunuldu. daha sonra 1976 yılında Tokyo’ya gitgide artarak bir butik açtı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Michael Kors

1983 yılında 20 Eylül de New York Metropolitan Müzesi’nde Sonbahar-Kış koleksiyonunu sundu. 1983-1985 yılları aralarında Ford motor Company için çalışmaya başladı.

Sene 1989’u gösterdiğinde ise ilk kere Haute Couture adlı Paris koleksiyonunu moda takipçilerine sundu.

1990 yılında sanat sergilerinin sunumu için Valentino Yüksekokul’nin açılışı yapıldı. Sonraki yıl ise arkadaşı Elizabeth Taylor, ortağı ve Valentino Garavani AIDS ile yaşama destek için bir dernek kurdular.

1994 yılında Opera ve film yıldızı olan Rudolf Valentino’nun hayatını konu alan “Valentino Rüyası” başlıklı kostümlerini tanıttı.

1998 yılında Valentino Garavani ve ortağı Giancarlo Giammetti şirketi 300 milyon dolara sattılar.

2008 yılının Ocak ayında emekli olacağını 2007 yılında açıklayan Valentino Garavani, son koleksiyonunu 23 Ocak 2008 tarihinde Paris’te Rodin müzesinde sergiledi. Bu son ziyafet için Eva Herzigova, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Nadja Auermann, Karolina Kurkova ve Karen Mulder gibi çoğu süper model defilede Valentino’nun elbiselerini tanıttı.

daha sonra 1 Ocak 2010 gününde yapılan Viyana Devlet Opera Balesi Dansçıları Viyana Filarmoni Orkestrası yılbaşı konseri için kostüm tasarladı.

6 Temmuz 2006 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac Valentino’ya Chevalier de la Légion d’honneur ödülünü verdi.

Valentino Garavani, 1980’lerin başında şimdiki erkek arkadaşı Bruce Hoeksema ile tanıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı