V

Vedat Bilgin

Vedat Bilgin Biyografisi

Vedat Bilgin, 1954 yılında Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde doğmuştur. birincil, orta ve lise eğitimini Bayburt yapmıştır. 1974 yılında girdiği Ankara Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktorasını yaptı.
Üniversite öğrenciliği sırasında “Genrdı. 1982 yılında Konya Selçuk Üniversitesi’ne tezgâhtar olarak gitti. 1984 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.1995 yılında İngiltere’de York Üniversitesi’nde post-doktora çalışması yaptı.

Vedat Alim, 2000 yılında Başbakanlık Başdanışmanı görevinde bulunduktan daha sonra Devlet Demiryolları Genel Müdürü oldu. Türkiye’de birincil çabuk tren olarak günümüzde faaliyetine devam eden Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesini 2002 yılında başlattı. 2003’te bu görevinden isteyerek ayrılarak üniversitedeki görevine döndü.

2006 yılında konuk öğretim üyesi olarak gittiği ABD. Michigan Üniversitesi’nde “Ortadoğu’da Modernleşme Sorunları” konulu milletlerarası çalışmada yer aldı.

Vedat Alim, yapmakta olduğu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başdanışmanı ve MHP Merinden 1 Aralık 2010 tarihinde istifa etti.

Vedat Alim, Gazete Habertürk’de köşe yazarlığı yapmıştır ve Bugün gazetesinde halen köşe yazarlığı yapmaktadır.

Prof. Dr. Vedat Bilgin, 2011 yılından itibaren Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Egzersiz Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Vedat Bilgin, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti kadar açıklanan ve barışma sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil ahali listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Kitaplarından bazıları :
1)Türkiye’de Demiryollarının Bugünü ve Geleceği Araştırması Demir-İş Yayınları, Ankara 1998
2) İkibin’e Beş Kala Türkiye ve Dünya Türk-Ar Yayınları, Ankara 1995
3) Mesleklere Tarafından Aile Araştırması: İşçi Ailesi Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı Yayınları, Ankara 1998
4) Gençlik Sorunları ve Genç İşçiler Araştırması Türk-Ar Yayınları Ankara 1995
5) Dünya’da ve Türkiye’de Özelleştirme Uygulamaları Afiyet-İş Yayınları, Ankara 1998
6) Haberleşme Sektöründe Özelleştirme Sorunu Türkiye Haber-İş Sendikası Yayınları, Ankara 1994
7) Türkiye’de Demiryolu İşçileri Demiryol-İş Yayınları, Ankara 1995
8) 21. Yüzyıla Içten, Demiryollarının Modernizasyonu: Yeni Bir Gelişme Stratejisi Demiryol-meslek Yayınları Ankara 1996
9) Türk Otomotiv Sanayinin Yapısı ve Sorunları Araştırması Türk-Ar Yayınları, Ankara 1995
10) Özelleştirme Olayı: Toplumsal Ekonomik Boyutları ve Çalışanların Sorunları Üzerine Bir İnceleme Tes-İş Yayınları, Ankara 1992
11) Çalışan Çocukların Toplumsal Profili Türk-İş Yayınları Ankara 1994
12) Değişen ve Gelişen Türkiye’de Metal İşcisi Gerçeği Türk-Ar Yayınları, Ankara 1995

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vanessa Redgrave
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı