V

Vedat Dalokay

Vedat Dalokay Biyografisi

1973-1977 yılları arasında Ankara belediye başkanlığı yaptı.

Vedat Dalokay, 10 Kasım 1927 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi.

Vedat Dalokay, 1950-1951 yılları arasında PTT ve Bayındırlık Bakanlığı’nda mimar olarak tahsis yaptı. 1951-1952 yıllarında Paris‘teki Sorbonne Şehircilik Enstitüsü’nde lisansüstü çalışması yaptı. 1954 yılında Ankara‘da kendi mimarlık atölyesini kurdu. 1964-1968 yılları aralarında Ankara Mimarlar Odası şube başkanlığı ve Mimarlar Odası genel sekreterliği yaptı.

1973 yılında Ankaralı seçmenlerin %62’sinin oyunu alarak CHP‘den Belediye Başkanı oldu, bu görevi 1977 yılına değin sürdürdü. Ankara ulaşımını kavşaklar yoluyla düzenlemesi nedeniyle kendisine “göbekçi Dalokay” denildi. Sıhhıye’deki “Hitit Güneşi Anıtı ve Lozan Meydanı” Dalokay’ın başkanlık döneminde yapıldı. Altınpark, Abdi İpekçi parkı, Kuğulu park ve Seğmenler Parkları onun başkanlığı döneminde yapıldı; Uydukent, Batıkent projeleri hazırlandı. Dalokay, Belediye başkanlığını 1977 yılında %52 oyla seçilen Ali Dinçer‘e bıraktı. Siyaset ve yönetimde yeniden etkili bir tayin almadı.

Ankara Belediye Başkanlığı vazifesinden sonra bağımsızlık mimarlık yapmaya devam etti. 1984 mahalli seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti (SODEP)den Ankara belediye başkanlığına namzet oldu, ancak seçilemedi.

Yapı tasarımlarında geleneksel kalıpların dışına çıkan yeni biçim arayışlarına gitti. Dağıtılmış meslek derkondu, belediyecilik ve dinsel mimarlık konularında yazılar yazdı. Mimar olarak çoğu proje yarışmasına katıldı. 13’ü birincilik edinmek üzere birçok ödül ve mansiyon kazandı. Milletlerarası alanlarda katıldığı İslamabad Kral Faysal Camii (Pakistan, 1970), Cidde İslam Kalkınma Bankası Genel Merkezi (Suudi Arabistan, 1980), Başbakanlık Kompleksi (Pakistan, 1984), İstanbul Taksim Alanı (1987), Pakistan Milli Anıtı (1977) proje yarışmalarında birincilik kazandı. Alanya BeIediyesi binası da Vedat DaIokay projesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vin Diesel

1958’de Ankara Kocatepe Camii için açılan proje yarışmasında birinci oldu. Ankara Kocatepe Camiisi için yaptığı projenin gerçekleştirilmesi ise mümkün olmadı. Bu yapının temelleri zeka atılmışken, geleneksel cami imgesine zıt düştüğünü iddia edenlerin baskısıyla uygulanmadı; inşa değiştirilerek Osmanlı camisi özelliklerini içeren bugünkü camii inşa edildi.

Vedat Dalokay, Kolo adlı çocuk öyküsüyle 1980 Türk Dil Kurumu Çocuk Yazını Ödülü’nü, 1995 yılında da American Library Association tarafından verilen Mildred L. Batchelder Ödülü’nü kazandı.

Kayseri’nin Kocasinan ilçesi belediyesinin Sinan Parkı içinde yaptırmayı planladığı hizmet binası için açtığı proje yarışmasını kazandı. Bu projeyle ilgili çalışmaları dolayısıyla Kayseri‘ye sırası gelmişken 21 Mart 1991’de Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında öldü.

Vedat Dalokay, 64 yaşında iken 21 Mart 1991 tarihinde Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında eşi Ayça Dalokay ve oğlu Barıştırma Dalokay ile birlikte hayatını kaybetti. Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı