V

Veli Kanık

Veli Kanık Biyografisi

Musiki Muallim Mektebi’nin kurucularından ve birincil yöneticilerinden birisi olan Türk klarnet virtüözü. Ülkemizin yetiştirdiği en kayda değer müzik adamlarının birisi olmasının yanı sıra ünlü şair ve yazarlar Orhan Veli Kanık ve Adnan Veli Kanık’ın babasıdır.
Veli Kanık, 1885 yılınaya geldi. Asker kökenli müzisyenlerimizden olan olan Kanık, İzmir Sanayi Bandosu ve istanbul’da yer alan Musik-i Hümayun’da sanatını icra etmesinin ardındaki 1924 yılında Musika-i Hümayun bandosu ile beraber Ankara’ya taşındı.

1932 yılında Riyaseticumhur Musiki Heyeti Şefliği görevine atanan Kanık, dönemin kayda değer müzik insanlarından birisi ve Musiki Müesseseleri Müdürü olan Osman Zeki Güngör ve Alman besteci Paul Hindemith ile beraber ülkemizin müzik kurumlarını yeniden yapılandıran kayda değer bir rapora imza attı.

Çağdaş müzik okullarının temeli sayılabilecek olan Musiki Muallim Mektebi’nin kurucuları aralarında bulunan Kanık, hem bu okulun birincil yöneticilerinden birisi de oldu. Asker kökenli bir müzik adamı olan ve yarbay rütbesini taşıyan Kanık, sivil vönemli müzik adamının yetişmesine katkıda bulundu; bunların en önemlisi klarnet virtüözü ve orkestra şefi Albay İhsan Mal Varlığı Künçer’di.

Radyo Genel Müdürlüğü pozisyonunu kabul etmeyerek kendisini geri planda tutan Veli Kanık, 1945 yılına dek öğretim görevlisi kimliğini sürdürdükten daha sonra emekli olmuş, emekliliğini terkiben bir süre Ankara Radyosu’nun müdürlüğünü yapmıştı. 1949 yılında Ankara Radyosu’ndan ayrılan Kanık, İstanbul Radyosu’nda ses uzmanı olarak devir aldı.

Veli Kanık, ülkemizin müzik alanında büyük emeği geçen onlarca ismin öğretmeni ve de Orhan ile Adnan Veli Kanık gibi kayda değer iki şair ve yazarımızın babası olarak Türk kültür tarihinde fazla önemli bir yere sahipti. Bu büyük sanatçı, 1953 tarihinde, İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Violet Taylor
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı