V

Verda Erman

Verda Erman Biyografisi

Müzisyen, Piyanist

Verda Erman, 1944 yılında istanbul’da doğmuştur. Leyla Altuna adında ablası vardır. Daha 3 yaşındayken teyzesi ile piyano çalışmalarına başladı. İstanbul Belediye Konservatuvarında müzik öğrenimine başladı. Aynı süre da Madame Arzumanova’dan bale dersleri aldı 8 sene baştan başa. Burada Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer ve tüm piyanistlerin hocası olan bir hanımefendi Rana Erksan’ın öğrencisi oldu. Bu okulda piyanist İdil Biret ile arkadaş oldu.

İlk olarak notaları sonra okuma-yazmayı öğrendi. İlkokervatuvarda ikinci yılını tamamlamıştı.

Kısa zamanda üstün yeteneği belirlenmiş oldu ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa uyarınca 1957 yılında Paris‘e Paris Konservatuvarında piyano öğrenimi görmeye gönderildi. 1959 yılında 14 yaşında iken, bu kurumun Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilik derecesi ile mezun oldu. giderken Marguerite Long, Lucette Descaves, Lazare Lévy, Jean Hubeau ve Bruno Leonardo Gelber gibi çoğu ünlü öğretmen ile çalıştı. sonra Dinu Lipatti’nin asistanı Prof. Dr. Louis Hiltbrandt ve Clara Haskil’in öğrencilerinden olan Prof. Peter Feuchtwanger ile çalışmalarına devam etti. Sonradan, Konservatuarda üç yıl boyunca oda müziği, uyum, müzik tarihi, deşifraj derslerine devam etti ve diplomalar aldı.

Paris’te bulunduğu vakit içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten daha sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçolendirdi, bazılarının Türkiye’de birincil seslendirilişini gerçekleştirdi.

Napoli’de Casella, Paris’te Marguerite Long – Jacques Thibaud, Kanada’da Montreal ve New York’ta düzenlenen Edgar Levintritt uluslararası piyano yarışmalarından ödüller kazandı. Paris’te yer alan Marguerite Long Piyano Akademisi’nden de mezun oldu.

1961 yılında 17 yaşlarındayken o devirdeki Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Sunay‘ın İran’a yaptıkları resmî ziyaret çerçevesinde İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi ve İmparatoriçe Farah Diba’ya bir resital vermiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vladimir Zelenskiy

1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jacques Thibaud Milletlerarası Piyano Konkuru’nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965 yılında Kanada Milletlerarası Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971 yılından sonradan, dünyanın kayda değer müzik merkezlerine misafir sanatkâr olarak davet edildi ve konserler verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York, Washington DC, Boston, Cleveland, New Orleans, Phoenix, Dallas, San Francisco ve Miami gibi sayısı 50’yi aşan bambaşka şehirde konser ve resitaller verdi.

Ayrıca Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Norveç, Danimarka, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Şili, Arjantin, Brezilya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya, Bolerus, Lübnan, Ürdün, İran, Kanada, Hindistan, Kenya, Habeşistan, Tayland ve Japonya gibi birçok ülkede konserler vermiştir.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. bununla beraber Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu.

Verda Erman, birçok uluslararası piyano yarışması ve Paris Milli Konservatuarı’nda jüri üyesi olarak bulundu.

1974 yılında Güney Amerika da bir turne sırasında Şili’de şimdiki eşi Şili asıllı Rene Zapata ile tanıştı.

Erman; Beethoven, Berg, Chopin, Haydn, Schubert, Brahms ve U. C. Erkin’in solo piyano eserlerinin CD kayıtlarını yapmıştır. Hem Düsseldorf Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’in “II. Piyano konçertosu”nu (Deutsche Welle) ve U. C. Erkin’in Senfoni Konsertant’ını içeren (Hungaroton) CD kayıtları da mevcuttur.

Verda Erman, Rene Zapata ile evliydi ve iki kız çocuğu vardır.

Verda Erman, 21 Temmuz 2014 tarihinde diplomat olan eşiyle yaşadığı Paris‘taris’te toprağa verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı