V

Vicki Van Meter

Vicki Van Meter Biyografisi

A.B.D.’yi bir uçtan öbür uca sadece 11 yaşındayken kendi kullandığı bir uçakla geçerek tarihin en genç bayan pilotlarından birisi olan A.B.D.’li havacı. 12 yaşındayken Atlantik Okyanusu’nu aşmayı başaran genç pilot, Kadınlar ve Uçuş; Kadın Pilotların Portleri adlı belgesele konu olmuştur.
Victoria L. Van Meter, 13 Mart 1982 tarihinde, Meadville, Pennsylvania, A.B.D.’de dünyaya geldi. Genç yaşlarda uçuş eğitimlerine başlayan Meter, başlangıçta 1992 yılında, az önce on yaşındayken birincil uçuşunu gerçekleştirdi.

1993 yılının Ağustos ayında, Cessna 172 model dört kişilik, tek motorlu bir sivil uçakla MaineSand Diego arasında kesintisiz bir uçuş yaparak A.B.D.’yi bir uçtan ötekin kat ederek ülke çapında büyük bir üne kavuştu. Bundan bir sene sonradan, 1994 yılında, az önce 14 yaşındayken Cessna 210 model bir uçakla A.B.D. ile İskoçya aralarında kesintisiz bir uçuş gerçekleştirdi ve kıtalar arası uçuş yaparak Atlantik’i geçen en genç kadın pilot ünvanını kazandı.

Bu başarıları, Meter’a büyük bir uluslararası ün getirdi. T.V. programlarında gözüken ve Beyaz Saray’da A.B.D. Başkanı göre kabul edilen genç pilot, 2003 yılında, Kadınlar ve Uçuş; Bayan Pilotların Portleri adlı sergide yer aldı.

1996 yılında, kendisi gibi genç bir pilot olan Jessica Dubroff’un rekor denemesi sonucunda uçağını düşürmesi, babası ve eğitmeni ile beraber vefat etmesi sonucunda A.B.D.’de uçuş için zorunlu eğitimi ve hukuki yaşı tamamlamamış olan genç pilot adaylarının rekor uçuşlarında bulunması çıkartılan yasayla yasaklandı. Bu yasak sonucunda, Van Meter’ın rekorunun kırılamayacağı kesinleşmiş oldu.

Hukuki gereklilikleri tamamlayana değin uçması yasaklanan Meter, lise eğitimini tamamlamasının gerisinde, Edinbro Üniversitesi’ne tescil oldu. Üniversitenin kriminal hak bölümünden yüksek bir derece ile mezun olan Meter, Peace Corps (Uzlaşma Gücü)’ne gönüllü olarak katılarak Moldovya’da tahsis aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vincent Aboubakar

Van Meter, 15 Mart 2008 tarihinde, Meadville, A.B.D.’de bulunan evinde, ölü olarak bulundu. Adli inceleme sonucunda silah ile intihar ettiği açıklanan Meter, hemen şimdi 26 yaşındaydı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı