V

Vijay Mallya

Vijay Mallya Biyografisi

Vijay Mallya, 18 Aralık 1955 tarihinde Hindistan’ın Kaküta şehrinde zengin bir sanayici olan Vittal Mallya’nın oğlu olarak doğmuştur. La Martiniere Kalküta ve St Xavier Koleji’nde eğitim görerek 1975 yılında mezun oldu.
Vijay Mallya 1983 yıen, dünyanın ikinci en büyük içki üreticisi olan “United Breweries Group” (UB Group) adlı alkollü meşrubat firmasının yönetimini babasından devralarak birincil büyük adımını atmış. UB Group zamanla büyüyerek, ayrı sektörlerde faaliyet gösteren ve bünyesinde 60′tan pozitif şirketin yer aldığı dev bir şirketler topluluğuna dönüşmüş. Alkolün yanı sıra mühendislik, tarım, kimya, bilişim teknolojisi, havacılık, tatil, spor gibi bir çok bambaşka faaliyet başlığını UB Group’ta görmek olası.

Formula 1′deki “Force India” ve Kriket Ligi’deki “Royal Challengers” takımlarının sahibi olan Mallya, sponsorluk ilişkileri üzerinden de futbolla ilgileniyor. Hindistan’da yayınlama hayatına devam eden “NDTV Good Times” adlı bir Tv. Kanalı sabibi. Hem Bangalore yakınlarında yarış atı yetiştirilen bir haraya da sahiptir.

Vijay Mallya, keza “Kingfisher Airlines” adlı hava yolu şirketine de sahip. Uçuş faaliyetine 2005 yılında başlayan şirketin 66 uçak bulunan filosu Airbus ve ATR’lerden ollması hedeflenen filodaki uçak sayısı sonraki yıllarda sırasıyla 86, 103, 122 ve 138 olarak tasarlanmış. Ayrıca Hindistan’ın en iyi havayolu şirketi olma ünvanını da elinde tutuyor. Zaten Hindistan iç hatlarındaki en büyük firma da Kingfisher. 59 iç ve 8 dış elde etmek üzere toplam 67 noktaya uçan şirket, günde 380 civarında sefer düzenliyor. Vijay Mallya, Forbes’a göre 1.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 664’üncü sırada yer aldı.

Vijay Mallya, dünyanın en büyük yatlarından biri olan 95 metre boyundaki “Indian Empress” adlı 120 milyon dolarlık yata sahiptir. Vijay Mallya, bu harikulade yatı ile 9 – 11 Mayıs 2008 tarihinde yapılan Formula 1 yarışları için İstanbul’a gelerek, yatta bir parti vermiştir. İstanbul boğazında yapılan bu partiye katılan dünya jet sosyetesinden takriben 500 kişinin içinde Hande Ataizi de vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Veysi Kaynak

Evlilikleri :
1.evliliği : İlk eşi “Sameera” dan Siddharth Mallya adında bir oğlu var.
2.evliliği : Sameera Rekha Mallya ile evli olup, Leana Mallya (kızı), Tanya Mallya (kızı), Pragas Laila Mallya (üvey kızı) adlarında 3 kızı vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı