V

Vittorio Jano

Vittorio Jano Biyografisi

Macar asıllı İtalyan otomobil tasarımcısı. 1920’li yıllardan 1960’lı yıllara dek araba piyasasının en büyük isimlerinden birisi olan Jano, Alfa Romeo, Lancia ve Ferrari firmaları ile beraber çalışmış, otomobilleri Grand Prix yarışlarında böylece fazla birincilik kazanmıştır.
Vittorio Jano, 22 Nisan 1891 tarihinde, Macar asıllı İtalyan bir ailenin ferdi olaran San Giorgio, İtalya’da dünyaya geldi. Instituto Professionale Operaio’da eğitimini tamamlamasının arkasında, henüz 18 yaşındayken motor firmaları için teknik sanatçı olarak çalışmaya başladı.

1911 yılında, Fiat firmasına giren ve Carlo Cavalli adındaki zeka bir tasarımcının yanında çalışmaya başlayan Jano, 1921 yılında, döneminin otomobil endüstrisinin tartışmasız lider firması konumunda yer alan Fiat’da tasarım ekibinin başı olarak görev yapmaktaydı.

1923 yılında, Alfa Romeo firmasına transfer olan Jano, bu firmada, artık alışılmış araçların en değerlilerinden birisi olarak kabul görebilen Alfa Romeo P2’nin tasarımını gerçekleştirdi. Alfa Romeo P2, yarıştığı ilk büyük yarış olan French Grand Prix’i kazanarak tasarımcının ününü büyük ölçüde arttırdı. P2 modelinin bu başarıdan bir sene daha sonra katıldığı aynı yarışta yaptığı büyük kaza sonucunda şoför koltuğunda oturan Antonio Ascari’nin ölüm etmesi ile güvenilirliği sarsılsa da, Enzo Ferrari’nin sürücü koltuğuna geçip yarışlara devam etmesi sonucunda P2, 1930’lu yılların yarış arabası sembollerinden birisi olarak kalmaya devam ett.

1929 yılından itibaren spor araba yapımcılığına yönelen Jano, Alfa Romeo firması için 1750 Sport ve P3 modellerini tasarladı. P3 modeli ile German Grand Prix 1935’e katılan İtalyan pilot Tazio Nuvalari’nin bu yarışta birinci olması, usta tasarımcıyı büyük bir sevince boğdu.

Alfa Romeo firması ile yaptığı son vasıta olan Alfetta (Alfa Romeo 158/159), katıldığı 54 Grand Prix yarışından 47’sini birincilikte tamamlayarak tarihin en başarılı yarış otomobillerinden birisi oldu. Bu aracın tasarımının tamamlanmasının peşinde, 1945 yılında, gene bir İtalyan firması olan Lancia’ya katılan Jano, Lancia için D50 modelini tasarladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vasip Şahin

1955 yılında, Lancia firmasından ayrılıp Ferrari’ye geçen Jano, Enzo Ferrari’nin oğlu Dino Ferrari ile beraber V6 ve V8 serisi motorları kasıtlı olarak bu firmanın tarihindeki en başarılı işlerden birisine imza attı.

1965 yılında oğlunun ölüm etmesi üstüne büyük bir bunalıma giren Vittorio Jano, benzer sene intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı