V

Vivien Leigh

Vivien Leigh Biyografisi

1939 yılında Margaret Mitchell‘in romanından sinemaya uyarlanarak yönetmen Victor Fleming’in çektiği Gone with the Wind/ Rüzgar Gibi Geçti adlı sinema filmindeki Scarlett O Hara karakterini canlandırdı.

Vivien Leigh, 5 Kasım 1913 tarihinde İngiliz İmparatorluğu’nun parçası olan Hindistan‘ın Darjeeling kentinde Ernest Richard Hartley ve Gertrude Mary Frances Hartley çiftinin kızı olarak doğmuştur. Belli Başlı adı Vivian Mary Hartley’dir. I. Dünya Savaşı‘nın başlamasından sonra anne babası ilk kez onu 1919 yılında İngiltere‘ye götürdü. Avrupa ülkelerini karış karış gezdikten daha sonra 6 yaşında iken annesi onu İtalya’da bir Fransız yatılı manastır okuluna verdi. Kendileri Hindistan’a döndü. sonradan Londra’da kraliyet Tiyatro Akademisinde tiyatro öğrenimi gördü.

1935 yılında Ambassador Tiyatrosunda The Mask of Virtue (Fazilet Maskesi) oyununda oynadı.

Vivien Leigh, 19 yaşında iken 20 Aralık 1932 tarihinde avukat Herbert Leigh Holman ile evlendi. Vivien Leigh’in oyuncu olmaya karar vermesi karı koca arasında sorunlar açtı. Vivien, Londra’daki stüdyoda yeni tanıştığı orta yaşlı aktör Laurence Olivier’e evindeki huzursuzluğu anlatmış, ondan takviye istemişti. Laurence Olivier, bu günahsız yüzlü genç kadının mutluluğa kavuşmasını gerçekte fazla istiyor, ama ona nasıl asistan olabileceğini kestiremiyordu. Zira o da mutlu bir erkek değildi. Tiyatro artisti Jill Esmond ile evlenmiş, ama huzurlu bir yuva kuramamıştı.

İki sanatçı dertlerinin bir olduğunu anladıktan sonradan birbirlerine daha da yaklaştılar. Bundan Böyle stüdyodan beraber çıkıyorlar, geceleri geç vakitlere kadar kol kola dolaşıp dertlerine çare düşünüyorlardı. Laurence Olivier, «Ölmeyen Aşk» filmini döndürmek için Amerika’ya gidince Vivien de onsuz yaşayamayacağını anlayıp onunla ABD’ye gitti.

ABD’de Hollywood’da David O’Selznick ile tanışması ona «Rüzgar Gibi Geçti» filminde başrolü kazandırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Humphrey Bogart

Vivien Leigh – Laurence Olivier çifti 1940 yılında birincil eşlerinden ayrıldıktan daha sonra Hollywood yakınında bir kasabada evlendiler. 20 sene süren evliliklerinde birçok filmde birlikte oynadılar. Fakat günün birinde Laurence Olivier kızı yerindeki rol arkadaşı Joan Plovvright ile aşk yaşamaya başlayınca 6 Ocak 1961 tarihinde boşandılar.

Vivien Leigh, 30 takvim sahne kariyerinde Noël Coward ve George Bernard Shaw komedilerinden William Shakespeare klasikleri Ophelia, Kleopatra, Juliet ve Macbeth’e birçok farklı karakteri canlandırdı.

1939 yılında Margaret Mitchell‘in romanından sinemaya uyarlanarak yönetmen Victor Fleming’in çektiği Gone with the Wind / Rüzgar Gibi Geçti adlı sinema filmindeki Scarlett O Hara karakterini canlandırırken Clark Gable ile başrolde oynadı.

1940 Şubat’ında Rüzgar gibi geçti (1939) için En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

1951 yılında Tennessee Williams’ın yazdığı, yönetmen Elia Kazan’ın yönetmenliğini yaptığı “İhtiras Tramvayı” filminde Marlon Brando ile başrolde oynadı.

Bipolar bozukluk hastalığı onun erişkin yaşam sürecinin büyük bir bölümünde kendini göstermiştir. Bunun sonucu olarak da amaçlamak için fazla kuvvet bir insan olmasıyla nam salarken, kariyeri çöküntü periyoduna girmiştir. 1940 yılında ilk olarak tanı edilen ve kendini aralıksız yineleyen verem nöbetleriyle çelimsiz düşen Leigh, verem hastalığı nedeniyle öleceği esas dek aralıklarla film ve tiyatro oyunlarındaki görevlerine devam etmiştir.

Evlilikleri :
1.eşi: Vivian Leigh, 19 yaşında iken 20 Aralık 1932 tarihinde avukat Herbert Leigh Holman ile evlendi. 19 Şubat 1940 tarihinde boşandı. Herbert Leigh Holman’ın soyadını boşandıktan daha sonra da kullanmaya devam etti. Suzanne Farrington (d.1933- ö.2015) adında bir kızı oldu.
2.eşi: 31 Ağustos 1940 tarihinde sinema oyuncusu Laurence Olivier ile evlendi. 6 Ocak 1961 tarihinde boşandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vitali Hakko

Vivien Leigh, 1959 yılından 1967 yılında ölümüne değin oyuncu John Merivale ile birlikte yaşadı.

Günde dört paket sigara içen Vivien Leigh, 7 Temmuz 1967 tarihinde, tüberküloz hastalığı sebebiyle 54 yaşında Londra‘daki evinde ölmüştür.

Yazar Kendra Bean’in Vivien Leigh: An Intimate Portrait adlı romanından yola çıkarak 2018 yılında hazırlıklarına başlanılıp 2019 yılında gösterime girecek olan; Vivien Leigh’nin hayatı ekrana taşıyacak olan “Vivien Leigh: Lahza Intimate Portrait” dizisi oyuncunun kariyerinin yanı sıra Laurence Olivier olan evliliğine ve hastalıklarına da değinecek. Her bir bölümü Leigh’nin rol aldığı bir filmin etrafında şekillenecek. Vivien Leigh‘i Natalie Dormer canlandıracak.

Ödülleri :
1952 – 24.Oscar Ödülleri – En İyi Bayan Oyuncu (İhtiras Tramvayı)
1940 – 12.Oscar Ödülleri – En İyi Mantıksal Bağ (Rüzgar Gibi Geçti)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1998 – Classified X (Kendisi (Arşiv Görüntüleri))(TV Filmi)
1965 – Ship of Fools / Aptallar Gemisi (Mary Treadwell) (Sinema Filmi)
1961 – Roma’da Bahar ( Karen Stone) (Sinema Filmi)
1959 – ITV Play of the Week (Sabina) (TV Dizisi)
1955 – The Deep Blue Sea (Hester Collyer) (Sinema Filmi) 1951 – İhtiras Tramvayı (Blanche DuBois) (Sinema Filmi)
1948 – Anna Karenina (Anna Karenina) (Sinema Filmi)
1945 – Nil melikesi / Caesar and Kleopatra (Kleopatra) (Sinema Filmi)
1941 – That Hamilton Woman (Emma Lady Hamilton) (Sinema Filmi)
1940 – Waterloo Bridge (Myra Lester) (Sinema Filmi)
1940 – 21 Days (Wanda) (Sinema Filmi)
1939 – Gone with the Wind / Rüzgar Gibi Geçti (Scarlett O Hara) (Sinema Filmi)
1938 – St. Martin’s Lane (Liberty aka Libby) (Sinema Filmi)
1938 – A Yank At Oxford (Elsa Craddock) (Sinema Filmi)
1937 – Fire Over England (Cynthia) (Sinema Filmi)
1937 – Storm in a Teacup (Victoria Gow) (Sinema Filmi)
1937 – Casuslar Harbi (Madeleine Goddard) (Sinema Filmi)
1935 – Gentlemen’s Agreement (Phil Stanley) (Sinema Filmi)
1935 – Things Are Looking Up (Schoolgirl) (Sinema Filmi)
1935 – Look Up and Laugh (Marjorie Belfer) (Sinema Filmi)
1935 – The Village Squire (Rose Venables) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vaclav Havel
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı