Y

Yalçın Küçük

Yalçın Minik Biyografisi

Sebetayistler, Türk ve Kürt kimlikleri üzerine yazdığı kitaplar ile belli Türk ekonomist, yazan, tarihçi ve sosyolog.
1938 yılında İskenderun‘da doğan Yalçın Minik, üniversite öğrenimi için Ankara’ya gitti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘nden mezun olan Ufak, ’60 darbesinden sonra Devlet Planlama Teşkilatı‘nda çalışmaya başladı.

Öğretim üyesi olarak 1966 yılında girdiği ODTÜ‘de başlayan akademik kariyeri, 1971 yılında, doçentliğe yükseldikten kısa bir zaman sonradan kesintiye uğradı. Istikamet, Emek, Yemin gibi dergilerde yazdığı, sosyalist içerikli yazılar nedeniyle, YÖK kadar görevinden alındı.

1970‘li yıllarda, Cumhuriyet Gazetesi’nde editörlük görevinde bulundu. Aynı tarihlerde Türkiye İşçi Partisi‘nin ikinci kuruluşunda, çekirdek kadroda yer aldı, ama 1978 yılında partiden ihraç edildi. Bu tarihten bir yıl sonra Sosyalist İktidar Dergisi‘ni çıkartmaya başladı.

1979 yılında akademik hayata, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi‘nde öğretim görevlisi olarak geri dönen Küçük, ’80 darbesi ile beraber tekrarıldı. Darbe sonrasındaki dönemde, darbe karşıtı aydınların örgütlenmesi sürecine ağırlık verdi, lakin 1983 yılında tutuklanarak kısa bir vakit için cezaevine atıldı.

1980‘li yıllarda ve 1990‘ların başlarında, çok sayıda sosyalist içerikli derginin kuruluşunda imzası bulunan Yalçın Minik, 1987 yılında Gazi Üniversitesi‘nde profesörlüğe yükseltidi ve koltuğunu 1994 yılında emekli olana kadar korudu.

Süleyman Demirel‘in cumhurbaşkanı seçilmesine kızarak 1993 yılında Türkiye’yi terketti. Kısa bir vakit ikamet ettiği Fransa’dan da benzer yılın sonlarına içten ayrılarak Suriye’ye giden Küçük, terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerde bulundu. PKK’nın yayınlama organı olan Med-T.V.de de çeşitli programlar yaptıktan sonra, 1998 yılında Türkiye’ye geri döndü.

PKK ile içine girdiği yakın ilişkiler, Türkiye’ye dönmesinden daha sonra hapse atılmasına sebep oldu. “Kürtçülük Propogandası” yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı ve iki yıllık mahkümiyetten sonra, 2000 yılında hapisten çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yorgo Papandreu

2000‘li yıllarda, Sebetay Sevi, Sebetaycılık ve Beyaz Türkler üstüne yazdığı kitaplarla ülke gündeminde baş köşeye oturdu. Yazdığı kitaplar danışıklı dövüş teorisi olarak nitelendirildiyse de büyük bir alaka çekmekten de geri durmadılar.

2009 yılının Ocak ayında Ankara ve İstanbul’da yer alan evleri Ergenekon soruşturması zarfında aranan ve kişisel belge ve yazılarına el konulan Yalçın Ufak, 7 Ocak 2009 tarihinde, soruşturma kapsamında göz altına alındı ve 11 ila 23 Ocak 2009 tarihleri arasında tutsak kaldı. 23 Ocak’da terhis edilen Küçük, an itibarıyla İkinci Ergenekon Davası’nda tutuksuz olarak yargılanmaktadır.*

*; 11 Ocak 2009

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı