Y

Yalım Erez

Yalım Erez Biyografisi

Atardamar, Anasol ve Refahyol hükümetlerinde kurucu görevler üstlenmiş olan Türk siyaset adamı.
1944’te Van’dağı yapan İhsan Erez’in birincil oğlu. Erez ailesi 1951’de İstanbul’a göçtü. İstanbul’daki ilk yıllarında, Van’da başlattıkları canlı hayvan ihracatını sürdürdüler. Müteahhitlik yıllarının ardından 1952’de sanayicilik macerası başladı… Merter’de alev tuğlası üreten Haznedar Tuğla fabrikası satılıyordu. Baba Erez üretime 1927’de başlayan bu fabrikayı satın aldı. Önce inşaat daha sonra ateş tuğlası üretimine geçti.

Yalım Erez İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’ne girdi. Öğrenci olaylarının en yoğun olduğu yıllarda öğrenci cemiyeti başkanlığı yaptı. Bir gün arkadaşları ondan izinsiz boykot yapınca, önce okula gelip boykotu kırdı, ardındaki da öğrenimine son vererek babasının fabrikasında meslek hayatını seçim etti. Erez, 1999 yılında Star Gazetesi’nde yayımlanan röportajında Jale Özgentürk’e o yılları anlatırken “Radikal olmadım hiçbir vakit. Sağ-sol ayrımı yapmadım. Doğrulardan yandan oldum” diyor.

160 çalışanlı Haznedar Tuğla’yı, kardeşi Zekai Erez’le birlikte yürütüyor. “Dünyanın hiçbir ülkesinde imal yerine getirmek isteyene bu dek zorluk çıkarılmaz” diye yakınmasına karşın sanayiciliği, üretmeyi, başarının karşılığını derhal almayı fazla seviyor.

1978’de İTO idare heyeti üyesi olan baba Erez’den bu görevi devraldı. 1982’de başkanvekili, 1988’de de başkan oldu. Siyasete giden yolun taşlarını bu örgütlerden döşedi… Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 1990-95 aralarında başkanlık yaptı. Bu vakit içinde Türkiye’yi bir bitmiş bir başa dolaştı. 1995’te DYP’den Muğla milletvekili oldu. 53-54-55’inci hükümetlerde sanayi bakanlığı yaptı. Siyasete geçince görevlerini oğlu Salih ve kardeşi Zekai Erez’e devretti.

Anayol, Refahyol, Anasol… Bu hükümetlerin hepsinde ayrıca kurucu oldu keza ‘dağıtıcı’. Siyaset sahnesinde kısa bir dönem de olsa etkili rol oynadı. Basına verdiği demeçte DYP Lideri Tansu Çiller’i politikaya kazandırdığını söyledi. Çiller’in A takımında yer aldı. Kimine kadar değişimin, kimine göre de siyasetteki bozulmanın sembolüydü…

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yüksel Aytuğ

Aralık 1998’de ise kısa süreli siyasi yaşamının en önemli sorumluluğunu üstlendi. Hükümeti kurmakla görevlendirildi. Oysa başbakanlığın kapısından döndü. Sonradan da kendi nitelemesiyle “politikaya” kısa bir vakit için ara verdi.” İş yaşamına döndü.

Evli, üç çocuk babası.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı