Y

Yasemin Çongar

Yasemin Çongar Biyografisi

“Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu”nun kurucularındandır.

Yasemin Çongar, 22 Aralık 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Annesi piyanist Gülay Uğurata, babası ise Yerbilim Mühendisi Behiç Çongar’dır. Liseyi Amerika Birleşmiş Devletlerinde okudu.

1984 yılında ANKA Haber Ajansı’nda gazeteciliğe başladı, diplomasi muhabiri olarak çalıştı. Bir yana da o sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünde okumaya başladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrenci derneği çevresindeki siyasal etkinliklere katıldı. Behice Boran‘ın liderliğindeki Türkiye İşçi Partisi‘ne yakınlığıyla tanıdık ‘Yarın’, ‘Bilim ve Sanat’ dergilerinde yazdı. Bu dönemde, İstanbul DGM‘de ‘komünizm propagandası yapmak’ suçundan yargılandı ve temize çıkma etti.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olduktan daha sonra ABD Georgetown Üniversitesi’nde Amerikan Etüdleri mastırını yaptı.

ANKA Haber Ajansı’ndan sonra Hasan Cemal‘in yönetimindeki Cumhuriyet Gazetesi‘nde çalıştı. 1990‘ların başında BBC‘de, Londra‘da çalıştı. Türkiye’ye dönünce, istanbul’da Strateji-Mori araştırma şirketinde idare yaptı.

Ardından Yeni Yüzyıl gazetesini hazırlayan kadroya katıldı. Ufuk Güldemir‘in teklifi üstüne Milliyet‘e geçti. Milliyet’in Washington muhabiri ve köşe yazarı oldu. 1995’ten sonradan Washington’da gazetecilik yaptı. 2007‘de, Orhan Pamuk, Paul Auster, Salman Rüşdi gibi romancılarla uzun röportajları yayınlandı. Öldürülen Hrant Dink’in gazetesi Agos gazetesinde yazı ve söyleşileri yer aldı.

CNN Türk‘ün Washington temsilciliğini de yaptı. 2006 yılında CNN Türk’te ‘Burası Washington’ adlı bir aylık program sundu. ABD’li bir diplomat ve CIA görevlisi Amerikalı Chris Mason ile evlendi. 2007 yılının Haziran ayında gerçekleşen Hudson olayı haberiyle gündeme geldi. 2007’de Milliyet ve CNN Türk’ten ayrılarak, Taraf gazetesinin kurucu kadrosuna katıldı. Bu gazetede 14 Aralık 2012 tarihine değin 5 yıl Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ve “Veya” adlı köşede köşe yazarı olarak devir yaptı. 14 Aralık 2012’de, Ahmet Altan ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yunus Emre

2013 yılında Hasan Cemal, Doğan Akın, Yavuz Baydar ile birlikte Punto24 Egemen Gazetecilik Platformu’nu kurdu.

Yasemin Çongar, Amerikalı Chris Mason ile evlidir. Bir kızı vardır.

Kitapları :
-Çok Sevdiklerimiz, Yarım Bıraktıklarımız
-İnşaata Girmek Güvenli Olmayan ve Mubahtır
-İsyan ve Yerçekimi
-Artık Sır Yok

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı