Y

Yasemin Kumral

Yasemin Kumral Biyografisi

Yasemin Kumral, 1954 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi Melahat Kumral, babası gazeteci-yazan, şair Ahmet Muhtar Kumral’dır.
Müzik eğitimini baray’dan harmoni, kompozisyon ve solfej dersleri bölge Yasemin Kumral, Roma‘da gitar, piyano ve şan öğrenimi fark etti. Ortaokulu babasının görevli gittiği Roma’da okudu. Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun oldu. Daha Sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü şan başlıca dalından mezun olmuştur. Çocukluk ve gençliğinde kaldığı İtalya’daki yıllarında aynı zamanda, fotoğraf atölyesi çalışmalarına devam etmiştir.

Işık Lisesi’nde öğrenciyken, “Yahya Kemal’i Sevenler” derneğinin düzenlediği şiir yarışmasında Türkiye birincisi olarak kazanmıştır.

Bestelerini kendisi yazar Yasemin Kumral, birincil ünlü olan şarkısı, 14 yaşındayken bestelediği “Yağmuru Durdurabilir misin?” dir. 1974′te söylediği, “Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya” adlı eseri, 25 yıl her tarafında KUZEY Kıbrıs Bayrak Radyo, Televizyonunun istiklal marşımızla birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

1975 yılında ise “tüm zamanların unutulmaz şarkılarından” ünvanını alacak olan Bim Bam Bom‘u söylemiş, altın plak almıştır.

İngilizce ve İtalyanca bilen Yasemin Kumral, özel bir tv kanalında sunuculuk ve talk show programı yaptı, daha sonra beş sene Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan baş danışmanlığı görevinde bulundu.

Yasemin Kumral, sanat hayatı her tarafında şarkılarını sadece stadyumlar, tv ler ve sinema salonlarında söylemiş, gazino programlarında hiç yer almamıştır. “Hoşlanmak Varken” isimli bir şiir kitabı vardır.

Mevlana hayranı olan Yasemin Kumral, onun harikulade beyitlerini Türkçe’ye çevirtip besteleyerek büyük bir yenilik yapmış, bu şarkıları 1999 yılında “Yasemin Kumral” adlı 12 şarkılık bir albümde toplamıştır.

Devlet opera ve balesi bünyesinde, öksüz çocuklardan meydana getirdiği “Altın Çocuklar Korosu”, dünya opera koroları içinde bir ilktir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yaprak Özdemiroğlu

Yasemin Kumral, Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin kurucu üyesi oldu. 2002 yılında İzmir milletvekilliği için AK Parti’den aday oldu. Kazanamadı ve 2011 yılında baştan namzet oldu yine kazanamadı.

Yoğun çalışma hayatında karşın, fotoğraf yapmaya devam etmiş ve 2003 yılında “Bahar Sevgiyle Gelsin” isimli kişisel sergisini açmıştır.

Yasemin Kumral, İstanbul Moda’da spikerlik, sunuculuk ve hoş tavır okulu açmıştır.

2006′da Unesko’nun teklifi üzerine “Haydı Kızlar Okula” kampanyası şarkısının söz ve bestesini yazarak seslendirmiş, klibinde rol almıştır.

Yasemin Kumral, 1986 yılında kurdukları ve eşi ile müşterek olduğu Ahmet Yıldırım kolejinin kolej marşını bestelemiş ve ilköğretim okulunun Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Sayısız konserler veren ve plakları yayınlanan Yasemin Kumral’ın en popüler şarkısı 1975 yılında yayınlanan Bim Bam Bom isimli şarkısı olmuştur. Yasemin Kumral, 1980 yılından beri Mevlana‘nın beyitleri üstüne besteler yapmaktadır.

Yasemin Kumral, Ahmet Yıldırım kolejinin sahibi Ahmet Yıldırım ile evlendi. “Tuncay”, “Altay Murat”, Yıldırım Ahmet ile Enis Yasin adında 4 erkek çocuğu ve Nilay Yıldırım adında bir kızı vardır.

Bim Bam Bom İsimli Şarkısı:

BİM BAM BOM…

Oldu en sonunda oldu bim bam bom
Rüyalarım hakiki oldu bim bam bom
Duyduk duymadık demesin hiç kimse
İşte ilan ediyorum herkese

ah ah ah çok şükür dostlar
Benimde artık bir sevgilim var
Hırsından çatlasın düşmanlar
Acilen benimde bir sevgilim var

Kim demiş kimse ona bakmaz diye
Kimse onu koluna takmaz diye
Evde kalmaktan kurtulamaz diye
Çatlasın patlasın dönsün deliye

Ha ha ha dinleyin dostlar
Benimde bundan böyle bir sevgilim var
Hırsından çatlasın düşmanlar
Derhal benimde bir sevgilim var

Suratım asıkmıs hiç gülmezmişim
İki laf etmesini bilmezmişim
Açık Konuşmak Gerekirse hiç mi hiç çekilmezmişim
Gördünüz mü meğerse ben neymişim

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Erdoğan

Bim bam bom çok şükür dostlar

Benimde artık bir sevgilim var
Bim bam bom çatlasın düşmanlar
Artık benimde bir sevgilim var

Ne yapsam nafile bu meslek olmazmış
Benden daha çirkini bulunmazmış
Yüz sene bekar kalsa beni almazmış
Milyonlar versem yanımda durmazmış

45 lik Plakları :
1971 – Ne Sen Beni Unut Ne De Ben Seni
1971 – Bahar Şarkısı
1971 – Anneciğim
1973 – Yağmuru Durdurabilir Misin?
1972 – A Dağlar Ulu Dağlar
1972 – Menekşe
1973 – Ağla Ağla
1973 – Hasret Şarkısı
1974 – Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya
1974 – Sevgilim Üsküdar’lı
1975 – Bim Bam Bom

Albümleri :
1983 – Seninle Ben
1990 – Ufo Dostum
1999 – Yasemin Kumral-Mevlana Besteleri
2007 – Beyaz Zambak

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı