Y

Yaser Arafat

Yaser Arafat Biyografisi

Filistin Kurtuluş Örgütü ile verdiği serbest mücadelesi ile ünlü olan tanınmış siyaset adamı.
Filistin davasının bir numaralı ismi olan Yaser Arafat, 1929’da Kudüs’te doğdu. Çocukluğunu, Doğu Kudüs’te, Yahudiler için kutsal sanılan Yas Duvarı’na bir taş atımı uzaklıkta olan bir mahallede geçirdi. Çocukluğunu geçirdiği ev, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalinden daha sonra Inleme Duvarı’na yer açmak için yıkıldı.

MÜCADELEYE 18 YAŞINDA BAŞLADI Arafat, ilkokulu Kudüs’te okudu; ortaöğrenimini İsrail işgalinden sonradan ailesiyle birlikte göç ettiği Gazze’de tamamladı. İsrail ile mücadelesi ise, 18 yaşındayken, İsrail Devleti’nin kurulmasıyla başladı.

1947-1949 Arap-İsrail savaşında Filistinlilerin komutanı Abdülkadir El-Hüseyni’ye genel sekreterlik yaptı. Filistin savaşçı birliklerinin oluşturulmasında rol oynadı. İnşaat Mühendisliği eğitimi gördüğü Kahire Üniversitesi’nde tanıştığı arkadaşlarıyla El Fetih örgütünü kurdu.

Arafat, Süveyş Kanalı bölgesinde, İngilizlere aleyhinde gerilla savaşına katılmaya gönüllü üniversite öğrencilerinin askeri eğitiminden sorumluydu. Hem, Filistinli Öğrenciler Birliği’nde de faaldi. O dönemde Müslüman Kardeşler Örgütü’ne yakın olma duymakla beraber, hiçbir partiye katılmamıştı. Arafat’a tarafından, “Emperyalist rejimlerle bağlantılı, dejenere siyasi partiler Filistin davasını taşıyamazdı”.

MISIR ORDUSUNA KATILDI Filistinli gençlerin işgale karşı mücadeleyi bağımsız bir inşa içinde sürdürmesi amacıyla, 1952’de kurulan “Filistinli Öğrenciler Federasyonu”nun başkanı oldu. 1956’da okulu bitirince Darı ordusuna girdi ve İsrail’le uğraş amacıyla Fedayiin örgütünü kurdu.

Benzer sene, 2’inci Arap-İsrail savaşında, Filistin birliği saflarında, İngiliz ve Fransız kuvvetlerine karşı patlayıcı madde ve sabotaj uzmanı olarak yer aldı. İsrail’in saldırısı ve İngiltere ile Fransa’nın Kanal bölgesine asker çıkarmasıyla başlayan Süveyş savaşı, ABD ve Sovyetler Birliği’nin müşterek çabalarıyla durduruldu.

ARAFAT: EBU AMMAR Darı’da üniversite öğrenimlerini tamamlamış Filistinli öğrenciler çeşitli Arap ülkelerine dağıldı. Arafat, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün iki numaralı ismi olan Ebu Cihad ile birlikte Kuveyt’e çalışmaya gitti. Filistinli gençler, 1959’da El Fetih bünyesinde her tarafta toplandı. Arafat’ın El Fetih içindeki adı bundan böyle Ebu Ammar’dı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yavuz Sepetçi
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı