Y

Yiğit Özgür

Yiğit Özgürlük Biyografisi

Yiğit Özgürlük, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve İstanbul’da bitirdi. Liseyi Antalya’da bitirdi. Hobi olarak Antalya’da belediyenin açtığı karikatür okuluna gitti. Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nü kazanınca Ankara’ya gitti.
Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Grafi17 yaşında Karikatür çizmeye başlamış, Mektep bittikten sonra bir mizah dergisinde çizmek için İstanbul’a geri geldi. Leman dergisinde çizmeye başladı. 1.5 yıl sonra Leman’dan ayrıldı. Penguen espri dergisine geçti. Penguen dergisine geçtikten sonradan, kendine özgü uzun hitabe balonları ile uyarı çekmeye başlamış ve daha geniş kitlelerce tanınmıştır. Uyruk Gazetesi’ne de karikatürler çizdi.

2002 yılından 2008 yılının Kasım ayına dek “Bilim Çocuk dergisi” için “Buket Anlatıyor” karikatürü serisini çizmiştir.

2007 Ağustosunda Penguen’den ayrılarak, arkadaşları ile birlikte Uyumayan adlı yeni bir dergi çıkaran Serbest, geyikle karışık absürtlük taşıyan esprilerini, gün geçtikçe daha basitleşen çizgilerle karikatürleştiriyor.

Yiğit Bağımsızlık’ün çizimlerinde başlıca birbirini pek anlamayan iki birey arasındaki diyaloglara rastlanıyor. Uzun “diyaloglardan” ortaya bir diyalogsuzluk çıkıyor .

Kitapları:
2004 – Karikatürler (Doğan Kitap)
2011 – Karikatürler 2 (Mürekkep Yayınları)
2011 – Çizgi Öyküler (Mürekkep Yayınları)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yiğit İzik
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı