Y

Yıldıray Çınar

Yıldıray Çınar Biyografisi

Çapa Çizgiroman Grubu’nun kurucularından olan ve çağdaş çizgiromanın Türkiye’deki birincil örneklerinden olan Karabasan’ın çizeri olan Türk grafik sanatçısı. Amerikan çizgiroman piyasasında da manâlı eserler veren Çınar, Nothingface, Teen Titans, Noble Couses gibi kayda değer grafik romanların çizimlerini yapmıştır.
Yıldıray Çınar, 1976 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Çankaya Hoş Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Eskişehir’i tercih etti ve de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde canlandırma eğitimi aldı.

1996 yılında, yayın hayatına fanzin olarak başlayıp daha daha sonra dergi formatına dönüşecek olan Çapa Çizgiroman Grubu’nı kurdu ve bu derginin sayıları içerisinde İman Ltd, Sürgün, Maskeli adları ile yayınlanan öykülerin çizimlerini gerçekleştirdi.

2003 yılında, yazar Hakan Tacal ile beraber, Karabasan adlı bir çizgi roman serisi hazırladı. Arkabahçe Yayıncılık tarafından yayınlanan Karabasan, modern çizgi roman geleneği içerisinde çizilmiş birincil Türk süperkahraman hikayesi olarak büyük ilgi fark etti. Toplam dört sayısı ya sayılarının yer aldığı bir deri haline getirilerek koleksiyonerlere sunuldu.

Karabasan’ın başarısının ardından yurt dışarıda da hayranları oluşan Çınar, Digital Webbing Press göre yayınlanan Nothingface ve Fist of Justice adlı grafik roman serilerinin çizimlerini gerçekleştirdi.

Digital Webbing Press’in arkasında Image Comics ile çalışmaya başlayan Çınar, başlangıçta Savage Dragon serisinin 126. sayısında yer alan kısa bir hikayeyi resmetti ve arkasında meşhur çizgiroman serisi Noble Causes’da çalışmaya başladı. İlk olarak serinin 27. sayısında yer alan Çınar, serinin 1999 yılında, 40. sayısı ile yayın hayatına veda etmesine kadar çizer kadrosunda yer aldı.

Halen istanbul’da yaşayan Çınar, A.B.D.’de yayınlanan o kadar fazla manâlı çizgiroman için kapak ve iç sayfa çizimleri yapmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yahya Kemal Beyatlı
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı