Y

Yıldırım Akbulut

Şimşek Akbulut Biyografisi

1989 ve 1991 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 47. hükümetin başbakanı olarak atama yaptı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 20. başbakanı oldu.
Şimşek Akbulut, 15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Babasının PTT memuru olması nedeniyle ilkokulu Eskişehir‘de, ortaokulu Samsun‘da, liseyi Erzincan‘da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonradan Askerlik görevini tamamladı ve Erzincan’da hür Avukatlık yaparken politikaya atıldı, Yargı Partisi’ne girdi. 12 Eylül 1980 öncesinde, Hak Partisi Erzincan il başkanlığı yaptı. Hak Partisi’nin Ekim 1981 de kapatılması üstüne, Mayıs 1983′de Anavatan Partisi (ANAP) kurucuları aralarında yer aldı.

1983 yılında ANAP’tan Erzincan milletvekili seçildi. 1984-1987 yılları arası İçişleri Bakanlığı yaptı. 1987 seçimlerinden daha sonra TBMM Başkanlığı’na seçildi. 9 Kasım 1989′da Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığa seçilmesinin gerisinde başbakanlığa atandı. 9 Kasım 1989′da Cumhurbaşkanı Turgut Özal kadar hükümeti kurmakla görevlendirildi. Hükümetin güvenoyu almasıyla (16 Kasım 1989), Türkiye Cumhuriyeti’nin 20. başbakanı oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin 47. Hükümetini kurdu. Bir gün daha sonra, ANAP Olağanüstü Kurultayı’nda, rakibi Hasan Celal Hoş’i yenilgiye uğratarak ANAP’ ın ikinci genel başkanı seçildi. 15 Haziran 1991’de yapılan ANAP Kongresi’nde Mesut Yılmaz‘a karşısında yenilerek genel başkanlık ve başbakanlıktan ayrıldı.

18 Nisan 1999 seçimlerinin peşinde Mayıs ayında yapılan TBMM Başkanlığı seçimlerini kazanıp 2000 yılına değin TBMM Başkanlığı yaptı. Cumhurbaşkanlığına namzet oldu. Oysa 2.turun gerisinde geri çekildi. 1983 yılında XVII. Dönem Erzincan, 1987 yılında XVIII. Dönem Erzincan, 1991 yılında XIX. Dönem Erzincan ve 1999 yılında XXI. Dönem Ankara Milletvekili seçildi.

Şimşek Akbulut, 2002 yılında ANAP‘tan istifa etti ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde Içten Yol Partisi‘nden (DYP) İstanbul milletvekili adayı oldu, ama DYP’nin barajı geçememesi nedeniyle seçilemedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   İlker Başbuğ

Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.

Yıldırım Akbulut, Tüzük Mahkemesi eski üyelerinden Samia Akbulut (d.1939) ile evli ve 3 kız çocuğu vardır.

Yıldırım Akbulut, gündeme politikacılığından fazla hakkındaki fıkralarla damga vurmuştu. Hatta fıkraları derleyen üç fıkra kitabı bile çıkmıştı piyasaya.

İşte Yıldırım Akbulut fıkralarından birkaç misal.

Şimşek Akbulut, İngiltere ziyareti esnasında Margareth Thatcher tarafından ağırlanıyormuş. Londra caddelerinde fayton gezisine çıkmışlar. Derken faytonu çeken at gümbürtüyle gaz çıkarmış. Demir Leydi, nezaketen özür dilemiş. Yıldırım Akbulut ise, “hay Allah, ben de beygir yaptı sanmıştım” demiş.

Yıldırım Akbulut, Demir Leydi Margaret Thatcher‘ın daveti üstüne İngiltere’ye gidecektir. Ama İngilizce bilmediğinden paniğe kapılmıştır. Danışmanını çağırarak ona ne yapması gerektiği sorar. Danışmanı anlatır: “Başbakanım, paniğe mahal değil. Her şey çok kolay olacak. Uçaktan inecek ve oradaki en yaşlı görünümlü bayanın elini sıkacaksınız. sonra sizin için serilmiş olan kırmızı halının üzerinde yürüye yürüye askeri karşılama taburuna dönüp selamlama vereceksiniz. Askere söyleyeceklerinizi ufak bir kağıdın arkasına yazıp kravatınızın arkasına iğneleyin. Gerektiğinde bakarsınız.” Şimşek Akbulut durumun bu değin basit olduğunu duyunca neşelenir ve, “yaşa be” diyerek danışmanına sarılır. Yola koyulurlar. Şimşek Akbulut uçaktan indikten sonra Margaret Thatcher’ın elini sıkar ve askere dönerek şöyle der: “Hello soldier. Polo gıravatları, made in Turkey.”

Yıldırım Akbulut bir gün AKM gişesine gider ve gişedeki memura, “beyefendi, iki bilet rica ediyorum” der. Memur gayrı ihtiyari, “Romeo ve Jülyet için mi efendim” diye sorar. Şimşek Akbulut sinirlenip, “tabii ama hayır” der: “Eşim ve benim için.”

Yıldırım Akbulut bir gün taksiye binmiş. Trafikten nedeniyle zaten sıkıntıdan patlayan şoför azıcık sonradan sormuş: “Abi sana bir Yıldırım Akbulut fıkrası anlatayım mı?” Yıldırım Akbulut, bozuk bir sesle yanıtlar: “Ben Yıldırım Akbulut’um.” Şoför aynadan müşterisini süzer ve şöyle der: “Olsun abi, ben yavaş yavaş anlatırım.”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yusuf Akgün

Yıldırım Akbulut, 1990’da Başbakan’ken, Uğur Dündar‘ın hazırladığı ve TRT1’de yayınlanan ‘Hodri Meydan’ programına katılıp, aşağıdaki fıkrayı şöyle anlatmıştı: “Ben, zamanında Erzincan’da hal müdürlüğü yaparken, yardımcım gelmiş, bir sürü matbu evrak biriktiğini, artık koyacak yer kalmadığını söylemiş. Sayın müdürüm demiş, isterseniz bir kısmını yıkım edelim. Ben de demişim fakat, işlenmiş imha edin fakat bunlar devlete ait evraktır. Birer fotokopisini çekin de pek yıkım edin.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı