Y

Yıldırım Demirören

Şimşek Demirören Biyografisi

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı

Yıldırım Demirören, 1964 doğumlu iş adamı vew yönetici. 30 Mayıs 2004 tarihinden bu yandan Beşiktaş Kulübü Başkanlığını yürüten Demirören, iki kez görevini bırakacağını açıkladı ve arkasında kararından vazgeçti.

Şimşek Demirören, 6 Ekim 1964 tarihinde istanbul’da dünyaya geldi. . Babası meslek adamı Erdoğan Demirören, annesi Tülin Demirören’dir. Meltem ve Tayfun adında kardeşleri vardır. İlk, orta ve lise öğrenimlerinin ardından Leysen Amerikan Okulu’ndan (Leysen American School) mezun olarak öğrenimini tamamladı.

Babası meslek adamı Erdoğan Demirören’in izinden giden Demirören de, Beşiktaş’ta idare yaptı ve çeşitli görevlerde bulundu. 30 Mayıs 2004’de ise Serdar Bilgili’nin istifasının arkasından, gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda öteki adaylar Fikret Orman ve Erol Kaynar’a muhalif oldu ve başkanlık için adaylığını koydu. Fikret Orman’ı sadece 162 oyla geride bırakan Demirören, aldığı 3 bin 272 oy ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı seçildi.

En son 100. yılına eşit gelen 20022003 sezonunda 1. Lig Şampiyonu olan Beşiktaş, Demirören’in görevde olduğu son üç sezon boyunca hiç şampiyonluk yaşamadı. Teknik direktör Jean Tigana’nın yönetimindeki Beşiktaş, 20052006 sezonunda Fortis Türkiye Kupası’nı kazandı.

Görev süresinin dolmasının ardındaki 29 Ocak 2007’de yapılan Beşiktaş Kongresi’ne tek namzet olarak giren ve oyunu kullanırken “Şampiyon Beşiktaş” biçiminde konuşan Demirören, kullanılan 2 bin 924 oyun, 2 bin 491’ini alarak üç yıllığına her yerde başkan seçildi. Demirören, sonucun açıklanmasının ardındaki şöyle konuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifTek adayla yapılan seçimde 3 bin üyenin oy kullanması üyelerin, yönetime ve kulübe sahip çıktığının göstergesidir. Gelen gelmeyen herkese, oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Beşiktaş olarak tek yumruk olalım, yeni bir sayfa açalım. Camiamıza bahtı açık olsun.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yusuf Akgün

Başkanlığı her tarafında klüp borçlarının fazla yüksek miktarlara ulaşmasının yanısıra Demirören, başkan olduğu 30 Mayıs 2004 tarihinden bu yana siyah-beyazlı kulübe cebinden 20 milyon dolar vür ödeme yapılamayan futbolcular için 2,5 milyon dolarlık bir ödemede daha bulundu.

Kasım 2005’de istifa kararı alan ardından da bu kararından vazgeçen Demirören, gelinen tedirgin durumun ardından Şubat 2006’da bir kere daha istifa kararı aldı. Kısa zaman sonradan bu kararından yine vazgeçen Demirören, Beşiktaş Dergisi’nin Nisan 2007 sayısında yayınlanan yazısında şöyle konuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifGeçtiğimiz yıl temellerini attığımız genç ve kaliteli takımımız, sizlere sözünü verdiğimiz başarılara doğru adım adım ilerlemektedir. Ayrıca Beşiktaşımız’ın keza de Türk futbolunun gelecek yıllarının garantisi olan ekibimiz, şampiyonluk ve kupa yarışında hedefe gelmek için mücadelesini sürdürmektedir. Bu engebeli maratonda siz taraftarımızın desteği, zaferlere ulaşmamızda en manâlı gücümüz olacaktır. Bu zor, yüreği siyah-beyaz renklerimiz için atan, tertemiz geçmişini bir onur madalyası olarak göğsünde gururla içeren Beşiktaşlılar’ın, hesapsız sevgisinden ibarettir. Siz büyük taraftarımızın desteğinden aldığımız zor, genç ve nitelikli takımımıza duyduğumuz inançla hedefimiz, her iki kupada da şampiyonluktur.

Hepimiz her türlü tahrikten uzakta durarak, bizlere yakıştığı gibi hiç kimsenin kesin olmama bile edemeyeceği büyük gücümüzü sadece sportif mücadelenin müsabaka alanı olan sahada ortaya koyacağız. Sizlerden isteğim her maçın bir final havasında olduğu bu dönemde tribünlerdeki coşkulu desteğinizi sonuna kadar sürdürerek, takımımızın aleyhine sonuçlanacak oyunlara karşısında çok tedbirli olmanızdır. Sahada rakiplerimizi alnımızın teriyle yeneceğimiz gibi, saha dışarıda bize enu ile gerekli cevabı vereceğiz. Bu sezon kendi sahamızda oynayacağımız kalan tüm maçlarımızın sessizlikle değil, siz büyük Beşiktaş taraftarının Kartal yüreğinden gelen becerikli ve coşkulu tezahüratlarıyla dünya rekoru kırdığı görüntülerdeki gibi anılmasını istiyoruz.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yusuf Ömer Sınav

2010 yılındaki Beşiktaş Kongresi’nde başkanlığa yeniden Yıldırım Demirören seçildi. Murat Aksu ile girdiği yarışta oyların 4506’sını alan Demirören, defalarca 3. dönem siyah-beyazlıların başkanı oldu.

Yıldırım Demirören aynı zamanda, Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili, TÜSİAD, TUGİAD ve TABA üyesidir. En büyük hobisi golf oynamakdır.

Babası Erdoğan Demirören’in başında bulunduğu Demirören Şirketler Grubu’nun başkan vekilliği görevinde bulundu. Demirören Grubu’na tabi şirketler, Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz, Milgaz, Güneşgaz, Demirören Tüp A.Ş., Dem-Al, Demirören Ağır Sanayi, Demirören Enerji ve Parsat. Grup şirketleri LPG, otomotiv yedek parça, ağır sanayi, enerji, eğitim ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Yıldırım Demirören, 24 Temmuz 1991 tarihinde Revna Ulusoy ile ihtişamlı bir düğün ile evlendiler. Yelda (d.1995) ve Erdoğan Demirören (d.1995) adlarında ikizleri ve Emre Cemal (d.2007) adında bir oğlu daha vardır.

Mehmet Ali Aydınlar‘dan boşalan TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) Başkanlığı’na namzet oldu ve BJK Başkanlığı’ndan ayrıldı. Yıldırım Demirören, 26 Şubat 2012 tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun 41. başkanı olarak seçildi.

Şimşek Demirören, Türkiye’de kulüp başkanlığı, Kulüpler Birliği başkanlığı yapan ve federasyon başkanı olan tek kişidir.

25 Haziran 2015 tarihinde yapılan TFF Herzamanki Seçimli Genel Kurulu’nda tek namzet olarak seçime giren Şimşek Demirören, yeniden başkanlığa seçildi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı