Y

Yıldız Usmanova

Yıldız Usmanova Biyografisi

Yıldız (Yulduz) Usmanova, 12 Aralık 1963 de Margilan Özbekistan’da doğmuştur. İpek fabrikasında çalışan emekçi ailenin 8 çocuğundan biri Yulduz Usmanova. 15 sene müzik eğitimi alan Usmanova eğitimi çok önemsiyor.
Yaklaşık 2 bin bestenin sahibiır sahnede olmasına rağmen hocalarından eğitim almaya devam ediyor. İki-üç senede bir şöhret ve solfej notlarını tazeliyor.

Taşkent Devlet Konservatuvarı mezunudur. 2009 yılı Ekim ayında Türkçe bir albüm yaptı. Kariyerinde 20 milyon albüm satışı yapmayı başaran sanatçı,Özbekistan’ın en önemli sanatçısıdır. Türkiye’de müzik marketlere sunduğu “Dünya” albümünde fazla önemli isimleri bir araya getirdi.

Usmanova, Özbekistan‘da ambargoya uğrayınca Ahıska Türklerinden olan eşinin de desteğiyle Türkiye‘de albüm çıkarmaya karar vermiş. Bütün servetini ülkesinde bırakıp ülkemizde sıfırdan bir hayata başlamış. Kendisine Ataköy’de 2 oda bir ev kiralayan Usmanova, ilk albümüyle müzik listelerinde bir numaraya yükselmiş. Yıldız Usmanova 2008 senesinde kırık Türkçesiyle pop tarzında şarkılar söyleyerek girdi hayatımıza. Yaşar, Fatih Erkoç, Levent Yüksel gibi Türkiye’nin en enerjik erkek vokalleriyle yaptığı düetler yaptı. Özbekistan’da çok tanınıp seviliyorken servetini ülkesinde yaşamış kızına bırakıp Türkiye’ye geldi. Bir dönem siyasete atılan (Özbekistan’da )ve milletvekilliği de yapan Yıldız Usmanova, 2008 yılından beri Türkiye’de.

Konservatuarı bitirip diplomasını alana dek hiçbir bestesine ismini yazamamış, hepsini müstear bir isimle çıkarmış. Bu kadarla sınırlı değil zorluklar. Bir sanatçının Amerika‘ya gitmesi bile Moskova‘nın vereceği izne bağlıymış. Usmanova, ‘Moskova müsade vermezse sen hiçbir şey olamazsın. O dönem devlet, imkânların yüzde 95’ini Ruslara, geri kalanı da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi 16 ülke insanına paylaştırıyormuş.

Albümleri milyonlar satan bir sanatçıyken risk alarak siyasete atılması Yıldız Usmanova’nın ne kadar cesur olduğunun bir göstergesi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasemin Adar

Usmanova’nın Mustafa Filika ve Nükhet Duru‘da da besteleri var. Serdar Ortaç‘a iki beste sözü vermiş. Latin müzik dinlemeyi seven Özbek sanatçının Türkiye’de severek dinlediği isimler Yaşar, Fatih Erkoç, Tarkan ve Ceylan. Tarkan’ın Türk sanat müziği söylemesini daha fazla beğenen Usmanova, Ceylan’ın gırtlağını çok seviyor.

Prodüktörlüğünü Şafak Karaman’ın yaptığı albümün müzik direktörlüğünü ise Mustafa Ceceli üstlendi. Yıldız Usmonova “Dünya” isimli albümünde Fatih Erkoç, Levent Yüksel, Yaşar ve Hüsnü Şenlendirici ile düet çalışmalara imza attı. Albümün birincil klibi ise Fatih Erkoç ile birlikte seslendirdiği “Görmesem Olmaz” isimli şarkıya çekildi. çok büyük alaka görebilen şarkıcı sırasıyla Yaşar ile “Seni Severdim” , Levent Yüksel ile “Yalan” ardından sözleri kendisine ve Günay Çobanoğlu‘na, müziği yeniden kendisine ait olan “Beni kovma kalbinden” adlı şarkıya klip çekti.

Yıldız Usmanova, Türkiye’ye gelmeden önce şarkıları gelmişti. Candan Erçetin‘in ünlü ettiği “Yalan” ve “Niçin” şarkılarının hakiki sahibi Yıldız Usmanova’dır.

Yıldız Usmanova’nın Türkiye macerası ise 1992 yılına dayanıyor. O dönem kendisini dinleyip beğenen rahmetli Barıştırma Manço, Usmanova’yı Türkiye’ye çağırmış ve albüm yapmayı öneri etmiş. Ancak o bu teklifi kabul etmemiş. 1996 yılında ise bu defa kendisi Türkiye’de müzik sektörüne girmek istemiş lakin o zaman da yapımcılar kapılarını açmamış.

Evlilikleri, Yıldız Usmanova, Mansur Ağaoğlu ile evlidir. Nilufer Osmanova adında bir kızı var.

Türkçe albümleri:
2009 – Dünya
2010 – Kıble Benim Kalbimde
2011 – Bir Kısmet Ver

Milletlerarası Albümleri:
Alma Alma
Jannona
Binafscha
The Selection Album
Dunya
Yulduz
The Best of Yulduz Usmanova

Milletlerarası Single’ları:
Jeli Jeli
I Wish You Were Here
Binafscha
Caravan
Dunya
Tak Boom
Tak Boom (12″)

Derleme Eser Albümleri:
Voice of Asia

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yeliz Eker

Voice of Asia, Vol-II
World Roots Live 92-93
Festival Mundial Live

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı