Y

Yılmaz Ulusoy

Yılmaz Ulusoy Biyografisi

Yılmaz Ulusoy Holding Idare Heyeti Başkanı’dır.

Yılmaz Ulusoy, 1 Ocak 1941 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde doğmuştur. Annesi Rahime Balcı, babası Mehmet Bahattin Ulusoy’dur. Saffet Ulusoy kardeşi, Haluk Ulusoy ise yeğeni olur. 7 erkek 4 kız çocuğu olmak üzere 11 kardeştirler.

Orta öğrenimini Trabzon’da tamamladı. 1958 yılında Liseyi bitirdikten sonra babasının 1937 yılında bir otobüs alarak başlattığı Ulusoy Holding’de çalışmaya başladı. İlk olarak yolcu taşımacılığı ile başlayan kurum yıllar içinde milletlerarası taşıma, turizm, inşaat, denizcilik ve tekstil alanlarında faaliyetlere başladı.

Ulusoy aile şirketinin 50’lerde ulaşıma yük vermesi taşımacılıkta; 60’larda ihracata yük vermesi de inşaat ve müteahhitlik alanında büyümesini sağladı. 1970’te Ulusoy Turizm ve Seyahat A.Ş.’nin kurulmasıyla Ulusoylar, turizm sektörüne girdi. 1973’te Ulusoy Transport Company kuruldu. Milletlerarası TIR taşımacılığı alanında büyük bir atılım gerçekleşti. İstanbul’dan ve Türkiye’nin manâlı ticari merkezlerinden yurtiçi ve yurtdışı taşıma hizmetleri gerçekleştirildi. Bu hizmetlerle Türkiye’ye 1.7 milyar dolar döviz girdisi sağlandı ve Ulusoy ailesi her sene altın madalya ile ödüllendirildi. 80’li yıllarda Türkiye’de karayolları yapımına ve ihracata büyük ağırlık verilmesi, Ulusoy şirketlerinin daha da büyümesini sasoy, dağıtılmış sektörlerde faaliyet belirten Türkiye’nin saygın kuruluşları aralarında yerini aldı.

1959 yılında Trabzon Erdoğdu kulubünde futbol kulüp yöneticiliği yapmaya başladı.

1962 yılında işinin gereği Samsun’a yerleşti. Samsun’da 1963 yılında, önce “Fener Gençlik” te başlayan spor kulübü yöneticiliğinin ardındaki, 1965’te kurulmasına öncülük ettiği “Samsunspor” da hem Kurucu aza ayrıca de ilk Idare Heyeti Üyesi olarak yer aldı. 28 Şubat 1968 – 31 Mayıs 1971 tarihleri arasında Samsunspor kulübü başkanlığı yaptı.

1974 yılında istanbul’a yerleşti. Ulusoy firmasındaki işine burada devam etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Aksoy

1985 yılında kurulan Güreş Federasyonu’nda as Başkan olarak ödev aldı.

2008 yılında Ulusoy Holding‘den ayrılarak kendisi adına Yılmaz Ulusoy Holding‘i kurdu. halen Yılmaz Ulusoy Holding A.Ş. Idare Heyeti Başkanlığı’nı yürütmektedir. ULUSOY Holding’deri 9 şirket alarak ayrıldı, 3 çocuğuyla birlikte kurduğu 15 şirketli Yılmaz Ulusoy Holding’in başına geçti. İnşaat, gayrimenkul, turizm ve denizcilik alanında yeni yatırımları ve faaliyetleri devam ediyor.

İTO, İSO ve DTO Meclis Üyeliği, TÜSİAD Üyeliği gibi mesleki örgütlerde yer alan Ulusoy, bunların yanı sıra vakıf üniversiteleri mütevelli heyetinde, sanat, kültür, spor ve çevre ile ilgili öyle fazla sivil toplum kuruluşunda etkin olarak devir yapmaktadır.

Yılmaz Ulusoy, Serap Ulusoy ile evlidir ve Pınar Ulusoy Şenol, Pelin Ulusoy Tepret, Mehmet Yılmaz Ulusoy adlarında 3 çocuğu vardır. Kaan Şenol, Yılmaz Ulusoy, Hikmet Can Tepret ile Mina Tepret adlarında ikiz torunları vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı