Y

Yücel Altunbaşak

Yücel Altunbaşak Biyografisi

TÜBİTAK Başkanıdır.

Yücel Altunbaşak, 1971 yılında Kayseri’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. İzmir Fen Lisesi’nden 1987 yılında mezun oldu.

1992 yılında Ankara, Bilkenlektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında doktora eğitimi için ABD‘ye gitti. 1993 yılında yüksek lisansını New York, Rochester Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. Anında gerisinde doktorasını da burada yaparak 1996 yılında Dr. Oldu. 1996 yılında Hewlett–Packard’ın Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki Palo En Kalın Kadın Sesi Araştırma Laboratuvarlarında göreve başladı. Aynı dönemde Kaliforniya, Stanford ve San Jose Devlet Üniversitelerinde danışman muavin doçent olarak dersler verdi.

1990 ve 1991 yılları arasında Kayseri’de Türk Telekom’da yaz stajını yaptı.

Silikon Vadisinde 3 sene çalıştıktan sonra 1999 yılında, Atlanta, Georgia, (GATECH) Georgia Institute of Technology’de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde muavin doçent olarak işe başladı. Burada 10 sene çalıştı. Uydu ve kavideo sıkıştırıcı cihazı üreten bir firma Altunbaşak’ın geliştirdiği ürün prototipini lisanslayarak başarılı bir şekilde satışına başladı.

2003-2006 yaz aylarında Sabancı Üniversitesi‘nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde Network Öğretim Üyesi kadrosunda çalıştı. 2005 – 2008 yılları aralarında Manisa’da Vestel ile danışman olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında Doçent Doktor, 2009 yılında Profesör oldu. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, LCD TV’ler için TÜSİAD Jüri Özel Ödülüne değerinde görülen “Pixellence” markalı görüş işleme projesinin başlatılmasına öncülük etti. Milletlerarası alanda Sayısal İşaret İşleme üstüne yaptığı akademik çalışmaları ile adından laf ettirdi.

Araştırmaları bugüne dek 170’den pozitif makale ve 40’dan artı berat/berat başvurusu ile sonuçlandı. Bir Takım buluşları hâlihazırda lisanslanmış ve çeşitli ürünlere girmiştir. Kurucu ve danışman olarak yeni kurulan teknoloji şirketleriyle faal olarak ilgilenmektedir. Alanının prestijli dergilerinde editörlük ve mesleki örgütlerde başkanlık yapmaktadır. Fazla sayıda akademik iftihar, ödül ve taltifleri bulunmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Boran Kaya

Temmuz 2009 ayında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesine Rektör olan Yücel Altunbaşak, 2009-2011 yılları arasında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Rektörlük görevinde bulundu.

Yücel Altunbaşak, 26 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı olarak göreve getirildi.

Yücel Altunbaşak, evlidir. Melike adında bir kızı vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı