Y

Yukio Hatoyama

Yukio Hatoyama Biyografisi

Japon Demokrasi Partisi (DPJ)’nin başkanı ve Japonya Başbakanı.
Yukio Hatoyama 11 Şubat 1947 tarihinde, Japonya‘nın Bunkyō şehrinde dünyaya geldi. Büyük büyükbabası Kazuo Hatoyama, 1896-1897 yılları aralarında Temsilciler Meclisi‘nin sözcülüğünü ve daha sonraki yıllarda Waseda Üniversitesi rektörlüğünü yapmış olan deneyimli bir siyasetçiydi. Büyükbabası Liberal Demokrat Parti‘nin kurucularından birisi ve başbakan Ichirō Hatoyama, babası dışişleri bakanı Iichirō Hatoyama, annesi ise Bridgestone Corporation‘ın kurucularından Shojiro Ishibashi’nin kızı olan Yasuko Hatoyama olan başkan Yukio, dört kuşaktır siyasetle iç içe olan köklü bir ailenin çocuğuydu.

Tokyo Üniversitesi’nden 1969 yılında mezun olan Hatoyama, 1976 yılında Stanford Üniversitesi’nden yönetim bilimleri alanında Ph.D aldı. Stanford’da öğreniı Miyuki Hatoyama ile 1975 yılında hayatını birleştirdi.

Siyasi yaşamına atılmadan önce Tokyo Teknoloji Ensitisü‘nde muavin olarak tahsis yapan Hatoyama, sonra Senshu Üniversitesi‘nde tezgâhtar doçent olarak devir yaptı.

Siyasi kariyerine 1986 yılında, Liberal Halkçı Parti‘de başladı. 1993 yılında, LDP’den ayrılarak Naoto Kan ve Shuhei Tanaka ile beraber New Party Sakigake adlı partiyi kurdular. NPS’deki siyasi hayatı da uzun sürmedi, Naoto Kan ile beraber Japon Demokrasi Partisi (Democratic Party of Japan)’ne katıldılar.

Japon Demokrasi partisi, Hatoyama’ya süratli bir kariyer yükselişi getirdi. 1999 yılında partinin başkanlığına getirildi ve bu nedenle başlıca muhalefetin liderliğine yükselmiş oldu.

30 Eylül 2009 tarihinde yapılan genel seçimlerin sonucunda partisi JDP ile mecliste 308 sandalye kazanarak Liberal Halkçı Parti’nin 50 takvim iktidarını sona erdiren Hatoyama, 11 Ekim 2009 tarihinde yapılan meclis oylamasında 380 üyenin 327’sinin oyunu alarak başbakan seçildi ve koltuğu eski başbakan Taro Aso‘dan devraldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasemin Adar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı