Y

Yunjin Kim

Yunjin Kim Biyografisi

Yunjin Kim, 1973 doğumlu Güney Kore’li aktris. Kim, 2004 yılından beri yayınlanan Lost adlı dizideki ‘Sun Kwan’ rolüyle tanınıyor.

Yoon-jin Kim, 7 kasım 1973’de Seul, Güney Kore’de dünyaya geldi. 10 yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşen Kim, 7. sınıftayken ortaokul Drama Klubü’ne katıldı ve kulübünde düzenlenen My Fair Lady müzikalinde yeraldı.

Oyunculuk kariyeri için New York şehrine yerleşti ve Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts’da eğitim görmeye başladı. Buradan diplomasını aldıktan daha sonra Londra Sanat Akademisi’nde (London Academy of Performing Arts) drama dersleri bölge Kim, buranın ardındaki Boston Üniversitesi’nde Oyunculuk eğitimi gördü. Bu eğitimin ardındaki Oxford Üniversite’sinin özel bir oyunculuk akademisinde William Sheakspeare üzerine eğitim aldı.

Mezun olduktan sonra kendini adamakıllı oyunculuğa adayan Kim, Mtv’de, ABC pembe dizilerinde ve Brodway sahnesinde çeşitli roller aldı. 1996 yılında A Gorgeous Vacation adında Manhattan’da çekilen ve Kore televizyonunda yayınlanan bir gösteri ile kendi ülkesinde tanındı. Bu şovun gerisinde Foreboding ve Wedding Dress isimli dizilerde de rol aldı. Kim’in birincil filmi 1999 yapımı Shiri (Swiri) oldu.

Sonraki yıllarda Gingko Bed 2 (2000), Rush! (2001), Iron Palm (2002), Yesterday (2002) ve Ardor (2002) isimli filmlerde başrolleri oynadı. Ardor, 2003 Berlin Film Festivali‘nde yarışma dışı bir bölümde gösterildi. Temmuz 2003’de Halle Berry, Salma Hayek, Kevin Spacey, Sarah Michelle Gellar, Lucy Liu, Jackie Chan, ve Reese Witherspoon gibi ünlü Hollywood yıldızlarını da temsilci, Amerikan ajansı William Morris ile 3 takvim anlaşma imzaladı.

2004 yılında yayınlanmaya başlayan televizyon dizisi Lost’da, Sun Kwon ismindeki kazazedeyi canlandıran Kim, daha geniş seyirci kitleleri kadar tanınmaya başladı. 2005 yılında da Diary of June filminde oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yağmur Gürgen

Mayıs 2006’da Maxim Dergisi’nin Hot 100 Listesi’nde 98. sırada yeraldı ve ekim 2006’da Stuff Dergisi’ne kapak oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı