Y

Yurdaer Doğulu

Yurdaer Doğulu Biyografisi

Yurdaer Doğulu, 7 Nisan 1941 tarihinde Gaziantep’de doğmuştur. Yurdaer Doğulu müziğe henüz dokuz yaşındayken mandolin çalarak başladı. İlk gençlik yıllarında ud ve kanun da çalan sanatçı, Batı müziğine duyduğu yakın ilgi sonucu, ileride elinden düşürmeyeceği ana enstrümanı olan gitarı seçti.
Özellikle 1960’ların başlarında popüiri de, sanatçının lise çağlarında Ankara’da kurduğu Jüpiter Orkestrası idi.

Ankara Fen Fakültesi’nde başladığı üniversite eğitimini, geçiş yaptığı İstanbul Fen Fakültesi Yerbilim Bölümü’nde tamamladı. İstanbul’a gelişinin belli başlı nedeni, Erol Büyükburç Orkestrası’nda gitarist olarak göreve başlayacak olmasıydı.

Erol Büyükburç Orkestrası’nda 2-3 yıl gitarist olarak tayin yaptı. Türkiye’nin ilk olarak katıldığı bir uluslar arası karnaval olan Balkan Festivali’nde Ulusal Orkestra ile birlikte birincilik ödülünü aldı. aynı zamanda toplam 3 defa Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsilci Doğulu’nun 4 uzunçalar’ı (LP) ve 30 adet 45 devirli plağı vardır.

1960-1975 yılları arasında kendi orkestrası ile o kadar fazla ilde konserler verdi. 1976 yılında, eski popülaritesini yitiren orrek piyanist İlhan Bakır ile birlikte sahne ve müzik çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarda gitar çalmasının yanısıra şarkı söylemeye de başlayan Yurdaer Doğulu, çoğu kez “Yılın Aranjörü” seçildi.

“Elveda Meyhaneci” adlı şarkısıyla “Altın Plak” ödülünü aldı.

Kendi orkestrasının solistleri arasında Lale Akad, Selçuk Ural, Berkant, Birsen Armağan ve Gökben gibi isimler vardır.

İstanbul Bahçelievler’de Yurdaer Doğulu göre 1978 yılında belirlenmiş “Yurdaer Doğulu Sanat Merkezi” vardır.

Yurdaer Doğulu, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği’nin unutulmaz bestelerine yepyeni yorumlar getirdi, 45’likleri haftalarca liste başında kaldı, fazla sayıda sanatçıya müzik öğretmenliği yaptı.

Yurdaer Doğulu, 1970 mayısında Serpil Akgün ile Ankara’da evlendi. 1972 doğumlu Ozan Doğulu, 1974 doğumlu Kenan Doğulu ve 1984 doğumlu Canan Doğulu isminde üç çocuk babasıdır. İki oğluda müzik ile uğraşmayı seçerken, kızı Canan moda tasarımcısıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Kenan Doğulu

19 Şubat 1987 tarihinde amansız bir hastalığa yenik düşerek İstanbul’da vefat etti.

Albümleri :
1977 – Sevinç İçin (LP)
1978 – Elveda (LP)
1984 – Ağla Gitar (LP)
1984 – Eskimeyen Arkadaş (LP)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı