Y

Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan Biyografisi

Yusuf Ziya Atılgan, 1921 doğumlu yazar. “Aylak Adam” romanıyla Türk Edebiyatı’nda yabancılaşma ve yalnızlığı en iyi işleyen yazarlardan birdir. “Anayurt Oteli” adlı romanı sinemaya uyarlanmıştır.
Yusuf Atılgan, 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu. Annesi Avniye Bayan, babası ise bir tahsildar olan Hamdi Atılgan’dı. Ortaokulu Manisa Ortaokulu’nda okudu, 1936’da bu okulu bitirdikten daha sonra öğrenimine Balıkesir Lisesi’nde devam etti. 1939 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. İkinci sınıftan sonra askeri öğrenci olarak okuduğu bu okulu 1944’te bitirdi. Tamamlama tezinin konusu “Tokatlı Kani, Sanat, Karakter ve Psikoloji”ydi.

1945’te edebiyat öğretmeni olarak Maltepe Askeri Lisesi’ne girdi. Fakat üniversite yıllarında Komünist Parti’yle ilişkili olduğu gerekçesiyle on ay hapse hükümlü edildi. 1946’da, cezası bittikten sonradan Manisa’da bir köyde yaşamaya ve çiftçilikle uğraşmaya başladı. Yaşadığı Hacırahmanlı Köyü’nün spora kulübünün kurulmasında etkin rol aynadı. 1976 yılında istanbul’a döndü.

Atılgan, İstanbul’a yerleştikten sonradan 1980’de Uyruk Yayınları’nda ve Can Yayınları’nda çalışmaya başladı. Danışmanlık ve redaktörlük yaptı.

Yazar, Türk Edebiyatı’na birçok manâlı eser kazandırdı. Romanları “Aylak Adam” (1959), “Anayurt Oteli” (1973), “Canistan” (2000), öyküleri “Bodur Minareden Öte” (1960), “Eylemci” (1992), çocuk kitabı “Ekmek Elden Süt Memeden” (1981) ve K. Baynes’in kitabından çevirisi “Toplumda Sanat” (1980) idi.

Atılgan, Canistan adlı romanını yazarken 9 Ekim 1989’da Moda’daki evinde yürek krizi sonucu öldü. Ölümünün ardındaki yaşadığı Hacırahmanlı Köyü’nde 1990 yılında “Yusuf Atılgan Irk Kitaplığı” kuruldu. Keza sevenleri tarafından yazılan yazılar ve roportajları “Yusuf Atılgan’a Hediye” (1992) adlı kitapta toplandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasin Özegemen

Atılgan, yazılarını ara sıra “Nevzat Çorum” ve “Ziya Atılgan” adlarını kullanarak yazardı. Tercüman Gazetesi’nin açtığı 1955 tarihli hikaye yarışmasında Nevzat Çorum adıyla yazdığı “Evdeki” öyküsü birinciliği, Ziya Atılgan adıyla yazdığı “Kümesin Ötesi” öyküsü de dokuzunculuğu elde etti. “Aylak Adam”, 19571958 Yusuf Nadi Roman Armağanı’nda ikinciliği kazandı. Şiirleri ve öyküleri birçok dergide ve gazetede yayınlandı.

1946 yılında Manisa’da köy hayatı yaşamaya başlayan Atılga ilk eşinden boşandı, İstanbul’a yerleştikten sonra 1976’da tiyatrocu Serpil Gence ile evlendi. Bu evlilikten bir çocuğu oldu.

Yusuf Atılgan’ın romanlarının Türk Edebiyatı’ndaki yeri çok önemlidir çünkü Atılgan, yalnızlık ve yabancılaşma konularını en cesur ve başarılı şekilde işleyen yazarlardan biridir. Çağdaş akımın öncülerindendir. Özellikle “Aylak Adam” ve “Anayurt Oteli”nde iç gözlem yeteneği sayesinde bireyin kopmuşluğunu ve iletişimsizliği anlatır. “Anayurt Oteli”, 1987’de Ömer Kavur göre sinemaya aktarılmış ve çok başarılı olmuştur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı