A

Achille Emana

Achille Emana Biyografisi

İspanya’nın Segunda Division liginde top koşturmakta olan Kamerun’lu ortasaha oyuncusu. 2001-2008 yılları arasında Toulouse, 2008 yılından bu yana da Real Betis forması aşağıda çaba eden başarılı futbolcu, Türkiye Süper Ligi’nin dev ekiplerinden Galatasaray’ın transfer listesindedir.
Achille Emana, 5 Haziran 1982 tarihinde, Yaounde, Kamerun’da dünyaya geldi. Futbola başlangıçta 1999 yılında, Babimbi Douala takımında başlayan Emana, 1999 yılında İspanya’nın köklü ekiplerinden Valencia’nın altyapısına katıldı..

19992000 yılları aralarında Valencia altyapısında top koşturduktan sonra 2000-2001 sezonunun başlangıcında Fransız 1. Ligi ekiplerinden Toulouse’un gençler takımına transer oldu. Kısa vakit içerisinde başlıca takımın teknik kadrosunun dikkatini çeken genç futbolcu, sadece bir sene içerisinde Toulouse’un A Takımı kadrosunun değişmez isimlerinden birisi haline gelmeyi başardı.

2001-2008 yılları aralarında defalarca Toulouse forması aşağı yeşil sahalara çıkan Emana, bu zaman içerisinde 231 lig maçında rol aldı ve bu maçtti. Ligdeki başarılı futboluyla taraftarların beğenisini toplayan Kamerun’lu oyuncu, ayrıca ülkesinin de ulusal takımına seçildi.

2008 yılına gelindiğinde Emana’yı renklerine bağlamaya çalışan öyle çok Avrulpa takımı bulunmaktaydı. İngiliz Premier Ligi’nin köklü ekiplerinden West Ham United ve Newcastle United ve İspanya Ligi’nden FC Sevilla ile Real Betis klüpleri aralarında gerçekleşen büyük çekişmeler sonucunda başarılı futbolcuyu kadrosuna bölge ekip Real Betis oldu. 5.5 milyon pound karşılığında Betis formasına bağlanan Emana, takımda 20 numaralı formanın sahibi oldu.

Real Betis’de geçirdiği 2 yıl içerisinde 63 lig maçına çıkan ve bu maçlarda 21 gol kaydeden başarılı futbolcu, 20102011 sezonunun başlangıcıyla beraber yeni aktarma söylentilerinin hedefi haline geldi. Son olarak Türkiye Süper Ligi’nin en başarılı takımlarından Galatasaray’ın transfer listesine alınan Emana’nın kısa bir süre içinde sarı kırmızılı formayı giymesi bekleniyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Nana
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı