A

Albrecht Dürer

Albrecht Dürer Biyografisi

Alman asıllı sanatkâr rönesansın en büyük temsilcilerinden olup taş baskı ve gravurleri ile uyarı çekmiştir.
Babası Macaristan’dan Nürnberg’e yerleşen kuyumcu Albrech Dürer, annesi Barbara Holper olan ressam Nürnberg’de 1471 yılında doğdu.

Dürer bir zaman babasının dükkanında çizim işlerinde çalıştı. sonra Nürnbergli usta Michael Wolgemut’un atölyesinde resim dersleri aldı.

1490’da ilk yağlıboyası olan babasının portresini tamamladı. 1492 yılında Basel’de tahta baskı atölyesinde çalıştı.

Terence’nin komedilerini, Chavalier de la Tour Landry’nin genç bir kızın eğitimini konu bölge yapıtını resimledi.

1494’de doğduğu kentte mızmız bir kadınla olan Agnes Frey’le evlendi. İlkin Tiziano ve Giorglone ile tanıştı Venedik’de sonradan Hollanda almak üzere birçok şehre geziler yaptı.

İkinci kez gittiği İtalya’da iki sene kaldı ve orada Grovanni Bellini ile tanıştı. Dönüşünde matematik, geometri, Latince ve edebiyat gibi konularda bilgisin, çoğalttı.

1512’de imparator Maximilian’a saray ressamı olarak atandı. Değişik dekorasyon uygulamaları yapan Dürer’in saray ressamlığı V.Karl’ın döneminde de sürdü.

1513-1514 yıllarında bakır oymabaskılarının en ünlüleri olan “Şövalye, Vefat ve Iblis”, “Aziz Hieronymus Egzersiz Odasında” ve “Melankoli I”i yarattı.

1515 yılında meşhur Yüksek Rönesans ressamı Raffaello ile Dürer çalışmalarını birbirlerine göndermeye başladı.

1520 temmuzunda eşiyle birlikte Felemenk’te geziye çıktı. Alman sanatının önde gelen isimlerinden Matthias Grünewald’a bir takım oyma baskılarını hediye etti.

Felemenk fotoğraf okulunun ustalarıyla tanıştı. 1521 yılında ziyaret ettiği Brugge ve Gent’de 15.yüzyılın Flaman ustalarının yapıtlarını fark etti.

Benzer yılın temmuz ayı eşiyle birlikte Nürnberg’e döndü. Sağlığı da bozulmaya başlayan artist son senelerini kuramsal ve bilimsel yazılarla kitap resimlerine ayırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alev Oraloğlu

Nürnberg’de 1528’de ölen ünlü usta Yuhanna Mezarlığına gömüldü

Kayda Değer Yapıtları: On bir Hristiyanın Katledilmesi, Dört Sihirbaz, Hekim Rüyası, Bir Kadını Içeren Deniz Canavarı, Babil’in Büyük Fahişesi, Adem ile Havva, Falcı Kralların, Tapınması, Genç İsa Doktorlar Aralarında, Gül Çelenkler Şenliği, Kutsal Üçlünün Tapınması.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı