A

Ali Koçman

Ali Koçman Biyografisi

1980-1985 yılları aralarında TÜSİAD başkanlığı yapan Ali Koçman, 56 yaşında yürek krizinden öldü. Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biriydi.

Ali Koçman, 23 Şubat 1943 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası meslek adamı Sıtkı Koçman, annesi Fatma Mefharet Hanım’dır. 1961 yılında Işık Lisesi’nden mezun oldu ve İktisadi Ticari Bilimler Akademisi’ni bitirdikten sonradan, ABD ve İngiltere‘de lisansüstü alıştırma yaptı.

İş hayatına 1966 yılında başlayan Ali Koçman, gemicili sanayii, madencilik, ithalat, ihracat konularında faaliyet bildiren aile şirketlerinde idareci olarak çalıştı. Merkezi Hamburg’da olan milletlerarası bir denizcilik konferansının 7 sene başkanlığını yaptı.

1980-1985 yılları aralarında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunmuş, Milletlerarası temaslarda Türkiye’yi sözcü ve temsilci olarak temsil etmiştir.

Türk denizcilik sektörünün duayenlerinden biri olan Ali Koçman, Türkiye’nin en büyük denizcilik şirketinin başkanı olmasına rağmen denizi sevmeyen ve şileplerinin dışında bir sandalı bile olmayan bir kişiydi.

Ali Koçman, 12 Şubat 1984 tarihli Bağımsızlık gazetesinde yayınlanan bir röportajında, denizden ne denli nefret ettiğini şöyle anlatmıştı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif ‘‘Çocukluk ve gençlik yıllarım defalarca denizde geçti. Yeniköy’de bir yalımız vardı. Yazları ailece Yeniköy’e giderdik. Babamın gemileriyle ilgili olarak yanında dolaşırken hayli veri sahibi oldum. böylece ki, evde her sohbet denizle başlar denizle biterdi. İşte bütün bunlardan nedeniyle denizi sevmiyorum. Ağustos ayında bile denize girmem. Lakin benim ne bir yatım, ne bir kotram daha ilerisini söyleyeyim bir sandalım bile yok’’

Ali Koçman’ın tüm iş yaşamı boyunca koruduğu özelliklerden biri de politize olmamasıydı. Pek çok siyasi partinin milletvekili ve bakanlık teklifine karşın Koçman daima tüm siyasi partilere eşit mesafede durmaya çok uyarı etti. Buna rağmen satır arasında Turgut Özal‘a olan hayranlığının mesajlarını vermekten kendini alamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Özgentürk

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Ali Koçman, hiç evlenmedi.

Ali Koçman, 28 Mart 1999 tarihinde 56 yaşında çare edinmek için akşam ABD‘ye giderken uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

4 Şubat 2000 tarihinde Muğla Ula’da bulunan okula “Ula Ali Koçman Iş Yüksekokulu” adı verilmiştir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı