A

Ali Rıza Binboğa

Ali Rıza Binboğa Biyografisi

1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine “Yarınlar Bizim” şarkısıyla katılarak tanındı.

Ali Rıza Binboğa, 26 Şubat 1950, Kayseri’nin Sarız kasabası Ördekli köyünde doğmuştur. İlkokulu kendi köyünde okuduktan sonradan Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu’nda parasız yatılı olarak okudu. Üçüncü sınıftan sonradan Ankara İlköğretmen Okulunda okudu. Okulda müzik seminerlerine girdi. istanbul Yüksek Hoca Okulu hazırlık sınıfını okuduktan sonradan 1968 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak 1973 yılında mezun oldu.

Ali Rıza Binboğa, 1964 yılında okuduğu Mimar Sinan İlk hoca Okulu’nda iken O yıl Ankara’da düzenlecek olan ”Müzik Semineri’ne yeralma üzere öğretmenlik eğitimi veren kurumların bünyesinden seçilen 16 öğrenciden biri olur. Seçilmiş 16 öğrenci için bir nesil konservatuar yerine geçer bu müzik semineri. Piyano, keman ve flüt çalmayı öğrenirler… Piyano hocası Nurhan Büyükgönenç’in emeği çok geçer o günlerde Ali Rıza Binboğaya.

Üniversitedeki eğitim sürerken, Ali Rıza Binboğa devlet Opera ve Balesi’ne de yazılır. Hocası Saadet İkesus Altan Ali Rıza Binboğanın iyi bir bariton olacağına iananmaktadır. Keza birde tiyatro eğitimi edinmek için Dostlar Tiyatrosu’na yazıldı. Dostların Gençlik Tiyatrosu olarak anılan bu programında tiyatro öğrenmeye çalışır, Genco Erkal‘ın başını çektiği başlıca kadro’ya girme hayelleri kurar.

1970 yılında TRT tarafından üretilmiş bir yarışmada ”Türkü Düzenlemesi” dalında birincilik ödülünü almış ve ”Mehriban”ı solfej hocası Canan Akın’ın bir teklifi ile plak olarak 1971 yılında çıkardı.

Bu plağının ilgi görmesi ile Türkfon plakçılık Ali Rıza Binboğa’ya plak teklifi ile kazanç ve 1972 yılında ”Kem Gözlerden” ile ”Yaralı Çılgın Gönül” adlı şarkıları kaydeder. Ama Ali Rıza Binboğa’nın opera tekniği ile söylemiş olduğu bu plakdan Türkfon’un sahipleri hoşnut kalmazlar ve plağı piyasaya sürmezler. 1975 yılında, Yarınlar Bizim şarkısı ortaya çıkıp çok beğenilince bu plağı piyasaya sürdüler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aretha Franklin

1975 yılında istanbul’da PTT‘de elektrik mühendisi olarak çalışmakta iken Ankara’da yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine katılmaya karar vererek Şerif Yüzbaşıoğlu‘nun yardımı ile bantını gönderir. Katılan beş yüze yakın şarkıdan jüri göre seçilen birincil 16 şarkının da içinde yer alır. Sonra bu sayı sekize iner ve aralarında Ali Rıza Binboğa’nında bulunduğu sekiz birey 30 Aralık 1974 tarihinde yapılan finalde birincilik için yarışır.

Türkiyenin birincil kere katılacağı 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine “Yarınlar Bizim” şarkısıyla katılarak profesyonel müzik yaşamına başladı. O yıl Semiha Yankı, “Seninle bir dakika şarkısı ile yarışmada birinci seçildi ve Eurovision Şarkı Yarışmasında sonuncu oldu.

Ali Rıza Binboğa’nın şarkısı Eurovision seçmelerini kazanamadı lakin Şerif Yüzbaşıoğlu ve Timur Selçuk‘un isteği üzerine, bu şarkının plağı Diskotür’den çıktığında fazla sattı. Yeşilçam; fazla gecikmeden film teklifi yaptı. ”Yarınlar Bizim” adlı film yapılır.

“Yarınlar Bizim” şarkısı TRT kadar soruşturma konusu edilir. Ali Rıza Binboğa uzun bir vakit TRT’nin yasaklılar listesinde yer alır.

İlk Eurovision tercübemiz 1975 yılında sonunculukla bittiği için 1976 ve 1977 yılında yarışmaya katılmayan Türkiye, 1978 yılında tekrar katılmaya karar verdiğinde ön elemelere Ali Rıza Binboğa da ”Baharı Beklerim” adlı şarkısı ile katılır ve finale kalır. Benzer yıl bir yüzünde ”Baharı Beklerim”, diğer yüzünde “İlk Öğretmen” edinmek üzere bir plak daha çıkardı.

1987 yılında MESAM‘a aza oldu. 1999 yılından beri MESAM Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bugüne kadar beş albüm, yedi adet 45’lik plak yaptı.

Ali Rıza Binboğa, evlidir ve 3 çocuğu vardır. Kızı Busem 1 Kasım 2014 tarihinde Zonguldak Dedeman Otel’de müzisyen Can Tutuğ ile evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adriano Correia

Albümleri (LP):
1976 – Ve Sen Ağlarken
1979 – Afacan Çocuk
1985 – Göçmen Kuşlar
1989 – Paylaşmak Ne Hoş
1996 – Kardeşiz Biz

45’lik Plakları:
1971 – Mehriban-N’oldun
1975 – Yarınlar Bizim-Sen de Katıl Bize
1975 – Yaralı Çılgın Gönül-Kem Gözlerden
1975 – Dost Olayı-Ayak Oyunları
1976 – Sevgilimin Derdi-Birlik İçin El Ele
1978 – İlk Öğretmen-Baharı Beklerim
1982 – Türkiye’nin Kızları-Alın Beni de Beraber

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1975 – Yarınlar Bizim (Rıza) (Sinema Filmi)
1979 – İsyan (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1975 – Babanın Oğlu (Şarkılar) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı