A

Ali Türkan

Ali Türkan Biyografisi

İş adamı ve Müteahhit

Ali Türkan, Tokat Zile nüfusuna belirtilmiş İş adamı ve Müteahhit Ali Türkan, birincil iş hayatına 1980’li yıllarda Konya’da başladı. 1200 konutluk inşaat yapan fakat işleri iyi gitmeyen Ali Türkan Türkiye’yi terk ederek Suudi Arabistan’a gitti.

Suudi Arabistan‘da da tutunamayan Ali Türkan, Suudi Arabistan’daki iş avansı olan 40 milyon doları 1988 yılından itibaren petrol fonlarında değerlendirdi. İsviçre‘de bulunan parası 3.5 milyar dolara meydana çıkan Ali Türkan, 27 Şubat 2009 tarihinde Ankara Cumhuriyet Ödenti Dairesine yurt dışındaki 5,2 milyar liralık kaynağı Türkiye’ye getireceğini söyleyerek gündem konusu oldu. Ali Türkan’a yaptığı bu uygulama zarfında 104 milyon lira vergi tahakkuk ettirilmiş ve yönetmelik gereği bu vergiyi takip eden ayın ardına kadar yani 31 Mart’a dek ödemesi istenmişti.

Fakat Ali Türkan, Varlık Barışı için getireceğini taahhüt ettiği parayı getirmedi.

Ali Türkan, “Varlık Barışı” dahilinde demeç ettiği 5.2 milyar lirayı getirmediği için 2010‘dan bu yandan vergi yüzsüzleri listesinde yer aldı. 295.6 milyon liraya ulaştı. Ali Türkan, 2014 yılında ödenti dahil kamuya olan borçları için her yerde yapılandırma süreci çerçevesinde Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Kaşıkçı
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı