A

Ali Türkşen

Ali Türkşen Biyografisi

Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, 1996 yılında Yunanistan ve Türkiye‘yi savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi esnasında kayalıklara Türk bayrağını diken SAT Timinin komutanıdır.

Ali Türkşen, 1965 yılında Bursa, Mustafakemalpaşa’da doğmuştur. Babası emekli Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Turhan Türkşen’dir. 1987 senesinde Deniz Harp Okulundan Cihaz Mühendisliği denkliği ile mezun oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015kariyerinin kayda değer bir bölümünde SAT Komandosu olarak devir yapan Ali Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi esnasında SAT Komando Tim Komutanı olarak tahsis aldı.

SAT Komando kariyeri zarfında ayrıca açık ayrıca kapalı devre dalış cihazlarıyla dalış, özgür paraşüt, atış, hayatı idame, minik birlik harekatı, kapalı mahal harekatı ve yakın dövüş gibi konularda uzmanlaşan Ali Türkşen, ekip ruhunun ne kavrama geldiğini en iyi bilenlerle bir arada bulunma şansını yakaladı. Aikido’yu bir hayat felsefesi olarak seçen, 2. Dan siyah kuşak sahibi Ali Türkşen, 2001 yılında çıktığı bu yolda kendisiyle, çevresiyle ve evrensel enerjiyle ugösteriyor.

Türkşen’in Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin dağıtılmış kademelerdeki karargahlarında tayin alabilmesi kurmay unvanıyla muhtemel oldu. İstanbul Üniversitesinden yüksek lisans diploması da bulunan Ali Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini de 2002 yılında tamamladı.

2011-2014 yılları aralarında toplam 3,5 yıla yakında olacak olan ve kamuoyunda “Balyoz” olarak tanıdık dava kapsamında tutuklu kaldığı Hasdal Askeri Suç Oluşturan ve Tutukevinde, “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Tutsak” ve “1963’deri Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” isimli iki kitap yazdı.

SAT Komandosu Albay Ali Türkşen’in kaleme aldığı “Kardak’ta Kahraman Hasdal’da Tutsak” isimli kitap soruşturma konusu oldu. Genelkurmay Adli Müşavirliği, kitap hakkında suç duyurusunda bulunurken; Türkşen’in tahliyesinin arkasından basına verdiği demeçler içindeki “Donanma’daki F-tipi örgütlenmeye uyarı çeken” ifadeleri sebebiyle askeri savcılıkta soruşturma açıldı. Türkşen’e yöneltilen suçlama ise TSK içerisinde olmayan bir yapılanmayı var gibi göstererek, dikte komuta zincirini zafiyete uğratmak”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andre Ayew

Balyoz davasında 16 sene hapis cezası verilen Ali Türkşen, üç buçuk yıl Hasdal Hapishane’ne kaldıktan sonradan, Tüzük Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı ile 236 tabanca arkadaşıyla birlikte 19 Haziran 2014 tarihinde tahliye oldu.

2015 yılında bundan böyle dikte almak ve emir vermekten sıkıldığına karar vererek Türk Silahlı Kuvvetlerinden Deniz Kurmay Albay unvanıyla emekli oldu ve hem iş hem de alın yazısı arkadaşı emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş ile birlikte “Levent Bektaş – Ali Türkşen Akademi”yi, kısa adıyla ATAK Akademi’yi kurdu.

Iş yaşamında edindiği; şiddet şartlarla mücadele ve hayatta kalma, ekip ruhu, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerile hem öğretmeyi keza de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor.

Bu amaca karşın olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için sabit salma yelkenli yat eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan HÜCUM Yüksekokul, Ali Türkşen için önümüzdeki yıllarda farklı alanlara yönlendirilmiş konularda ayrıca öğreneceği, ayrıca öğreteceği ve hem de gelişmeye devam edeceği yeni bir açılış oldu.

Ali Türkşen Sevim Türkşen ile evlidir ve Serhan adında bir oğlu vardır.

Kitapları :
2013 – Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Tutsak
2014 – 1963’deri Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı