A

Amedeo Avogadro

Amedeo Avogadro Biyografisi

Benzer sıcaklık ve basınç koşulları aşağıda eşit hacimdeki gazların, türleri ne olursa olsun aynı sayıda molekül içereceğini keşfetti.

Amedeo Avogadro, 9 Ağustos 1776 tarihinde İtalya’nın Torino Kenti’nde köklü ve asil bir aile olan Piedmont ailesinin bir ferdi olarak doğmuştur. Tam adı Quaregna ve Cerrato Kontu Lorenzo Romano Amedeo Carlo Avagadro’dur. Aile geleneğini sürdürerek önce hukuk ve felsefe öğrenimi yaptı; 1789’da felsefe, 1792’de hukuk felsefesi diplomasını, 1796’da din hukukundan doktorasını aldı. Lakin çok geçmeden doğa bilimlerine ve fen bilimlerine duyduğu alaka onu yoğun bir kendi kendine eğitim faaliyeti yapmaya yöneltti.

Fen bilimlerine aleyhinde büyük ilgisi nedeniyle, 1800-1805 yıllarızik okudu. Bu sayede 1809’da Vercelli Kraliyet Koleji’nde matematik ve fizik eğitmenliği yaptı. 1821 yılında Torino Üniversitesi’nde yüksek fizik profesörü oldu. 1821 yılındaki Sardinia Kralı’na karşısında olan ayaklanmayı maddi olarak destekledi. Bunun neticesinde 1823 yılında Torino Üniversitesi’nden alındı. Aynı görevine dönmesi 1848 yılında oldu. 20 sene daha burada profesör olarak ödev yaptı.

Amedeo Avogadro, kendinden iki sene önce gazların bileşimi hakkında bazı kayda değer kanunları bulan Gay Lussac’ın 1808’te yayınladığı çalışmalarından yararlandı ve Lussac Kanunları’nı molekül teorisine uyguladı. Atom ile molekül arasındaki ayrımı da ilk önce fark eden ve buna sinyâl eden Avogadro, 1856’da öldüğünde fizik ve kimya bilimlerine ve bilhassa de Molekül Teorisi’ne hayati önemde katkılarda bulunmuştu.

Meşhur İtalyan bilim adamı Avogadro, 80 yaşında dünyaya gözlerini yumduğunda bilim dünyası, onun bilimsel katkılarının büyük öneminin farkına henüz varmamıştı.ın büyüklüğünü ortaya çıkarmak bir diğer İtalyan kimyacısı olan Stanislao Cannizzaro’ya düştü.

Lise yıllarında fizik ve kimya kültürlü olan herkes Amedeo Avogadro’nun adını bilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aydın Ayaydın

1811′de benzer sıcaklık ve basınç koşulları altında eşdeğer hacimdeki gazların, türleri ne olursa olsun benzer sayıda molekül içereceğini keşfetti. Bu, atomların büyüklüğünü ve ağırlığını isabetli bir şekilde ölçmeyi temin etti. Amadeo Avogadro bir gramda yer alan molekül sayısını açıklayan 6.02214199 X10^23 rakamını yani “Avogadro Sayısı”nı bulan kişidir. Avogadro Sayısı: Fizik ve kimyada maddenin açıklanmış miktarlarındaki atom veya molekül sayısının hesaplanmasında kullanılan değişmeyen sayıdır.

1860 yılında yapılan bir bilimsel toplantının arkasında, Amadeo Avogadro’nun kimya alanında oynadığı büyük rol, bütün bilim dünyası göre kabul edildi. Avogadro’nun kendi adıyla anılan yasa ve rakam olmasaydı, kimya ve fiziğin bugünkü gelişkinlik düzeyine ulaşması düşünülemezdi. En kayda değer yapıtı; “Cisimlerin Temel Moleküllerinin Bağıl Kütlelerini ve Bileşimlere Katılma Oranlarını Tespit Yöntemi Üstüne Bir Test”dir.

Amadeo Avogadro, Donna Felicita Mezzi ile evliliğinden altı çocuğu oldu.

Amadeo Avogadro, 9 Temmuz 1856 tarihinde İtalya’nın Torino Kenti’nde 80 yaşında ölmüştür.

Avogadro Yasası’na göre, klasik koşullarda (76 cm Hg basınç ve 0°C sıcaklık) bütün gazların her mol-gramında aynı sayıda 6.02214199 X10^23 molekül bulunur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı