A

Amy Winehouse

Amy Winehouse Biyografisi

Amy Jade Winehouse, İngiliz soul, caz ve R&B bestecisi ve şarkıcısı.
14 Eylül 1983 yılında, kendisiyle aynı müzik sevgisini paylaşan Yahudi bir ailenin ikinci çocuğu olarak, Londra’nın kuzey bölgesindeki Southgate’te dünyaya geldi. Southgate’in banliyö bölgesinde çoğalan ve Alex adında ağabeyi olan Amy’nin babası Mitch Winehouse taksici, annesi Janis Winehouse eczacıydı. Southgate’in varoşlarında gelişen Winehouse, çoğu caz müzisyeni olan akrabalarının da etkisiyle müzikle ilgilenmeye başladı. Eğitimine Southgate School’da başlayan Winehouse, sonradan Ashmole School’a gitmek için okulundan ayrıldı.

9 yaşındayken annesi ve babası boşandı. Benzer dönemde babaannesi Cynthia Winehouse Amy’yi sanat okuluna gitmesi için özendirme etmeye başladı.

Babaannesinin de önerdiği Susi Earnshow Theatre School’a başladı ve burada 4 yıl boyunca eğitim aldı. Bu sırada çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile Sweet ‘n’ Sour adında bir bun ömrü fazla da uzun olmadı. Grubu kurduğunda sadece 10 yaşındaydı.

Tutarsız kişiliği yüzünden çoğu kez mektep değiştiren Winehouse, Susi Earnshow Theatre School dışarıda Sylvia Young Theatre School, The Mount School, Mill Hill, BRIT School, Southgate School ve Ashmole School’da eğitim fark etti.

13 yaşında ilk gitarına sahip olan Winehouse kendi bestelerini yapmaya başladı. Bu dönemde Bolsha Band adındaki yerel bir müzik grubunda şarkı söylüyordu. Bir sene içinde kendi bestelerini yapmaya başladı. Bu yıllar aynı zamanda Winehouse’un uyuşturucuyla tanışmaya başladığı yıllar oldu.

20 Ekim 2003 yılında, yapımcılığını Salaami Remi’nin üstlendiği albümü “Frank” albümü yayınlandı. genellikle caz etkileşimlerinin yer aldığı bu albümdeki bestelerin tamamının yapımında Winehouse’da etkili rol üstlendi. Winehouse, iyi eleştiriler bölge bu albümle adından laf ettirmeye başlamış oldu. “Frank” albümü ile 2004 yılında, İngiletere’nin en iyi bayan solisti ödülüne namzet oldu. Aynı yıl Ivor Novello beste yarışmasında, en iyi çağdaş beste ödülünü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Sunal

İlk albümün yayınlanmasının peşinde takriben 18 ay her tarafında beste yapmayan Winehouse, her tarafta çalışmaya başlayarak 30 Ekim 2006 tarihinde “Black to Black” albümünü, yine Salam Remi’nin prodüktörlüğünde yayınladı. Bu albüm İngiltere listelerinde ayrı zamanlarda bir numaraya çıkarak büyük bir galibiyet yakaladı. Black to Black albümünün peşinde gelen single çalışmalarından “Rehab”, ulusal listelerde 7 numaraya dek yükseldi. Aynı yıl MTV Müzik Ödülleri’nde gerçekleştirdiği performans sonrası bu şarkı, Time dergisi tarafından 2007 yılında, yılın en iyi on şarkısından biri olarak gösterildi.

8 Ocak 2007 tarihinde, benzer albümün ikinci single çalışması olan “You Know I’m No Good”u yayınlayan Winehouse’a şarkının rap vokallerinde Ghostface Killah eşlik etti.

Albümlerinin Amerika Birleşmiş Devletleri’nde yayınlanmasının gerisinde, uluslararası ünü daha da artan Winehouse, bu ülkede yakaladığı galibiyet ile bir ilke imza atarak, gelmiş geçmiş en iyi çıkış yapan yabancı kadın vokal olarak nitelendirildi.

Kendine has saç ve giysi stili, Karl Lagerfeld gibi moda tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. Şarkıcının uyuşturucu ve içki bağımlılığı sorunları, 2007’den ölümüne değin haberlerde düzenli olarak yer aldı. Spekülatif hareketleri ve açıklamalarıyla magazin basınının peşini bırakmadığı Winehouse, uyuşturucu kullandığı yönündeki suçlamalarla daima karşı karşıya kaldı.

Boşandığı eşi Blake Fielder Civil ile birliktelikleri esnasında dağıtılmış nedenlerle çoğu kez yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapse girdi.

2007 yılında Blake Fielder Civil ile evlendi. 2009 yılında boşandı. Boşandıktan sonra Reg Traviss ile birlikte olmaya başladı.

Winehouse, Londra‘daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu. daha sonra cesedi cenaze töreni gerisinde Golders Green Crematorium’da yakıldı.

Winehouse öldükten sonradan babası kızı namına Amy Winehouse Vakfı’nı kurdu ve vakfa yapılan bağışlarla bilhassa uyuşturucu bağımlısı ve hasta çocuklara yardım etmeye ve çocukları rehabilite etmeye başladı. 26 Haziran 2012’de Winehouse’ın babası Mitch Winehouse kızının hayatını kendi gözlerinden anlatan ‘Kızım Amy’ kitabını Amerika’da çıkardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Atay

Albümleri :

2006 Black to Black
2003 Frank

Ödülleri :

2008 – Grammy Ödülleri; En İyi Pop Vokal Albümü adaylığı, En İyi Kadıncı adaylığı, En İyi Şarkı (Rehab) adaylığı, Yılın Albümü adaylığı.
2008 – Brit Awards; En İyi İngiliz Şarkıcı Ödülü adaylığı.
2007 – Vibe Awards; Yılın Sanatçısı Ödülü adaylığı.
2007 – MTV Avrupa Müzik Ödülleri; Yılın Albümü adaylığı, En İyi Yeni Sanatkâr Ödülü adaylığı.
2007 – MOBO Awards; En İyi İngiliz Bayan Sanatkâr Ödülü
2007 – Ivor Novello En İyi Modern Şarkı Ödülü (Rehab)
2004 – Brit Awards – En İyi Bayan Sanatkâr Ödülü adaylığı
2004 – Ivor Novello En İyi Modern Şarkı Ödülü (Stronger Than Me)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı