A

Anthony Stewart Head

Anthony Stewart Head Biyografisi

Uzun yıllar baştan başa ülkemizde de gösterilmiş olan olağanüstü macera dizisi Buffy the Vampire Slayer’da oynadığı Rupert Giles karakteri ile bilinen İngiliz oyuncu ve müzisyen. Head, 2008 yılından bu yandan popüler T.V. dizisi Merlin’de Kral Uther Pendragon’u canlandırmaktadır.
Anthony Stewart Head, 20 Şubat 1954 tarihinde, Seafield ve Helen Head çiftinin oğlu olarak Camden Town, Londra’da dünyaya geldi. Babası ünlü bir belgelere dayanan yapımcısı, annesi ise başarılı bir aktrist olan Head’in abisi Murray Head ise One Night in Bangkok adlı şarkı ile dünya çapında belli bir şarkıcı ve oyuncuydu.

Londra Müzik ve Dramatik Sanat Akademisi’ndeki eğitimini tamamladıktan daha sonra sahne ışıklarının çekimine kapılan Head, başlangıçta Godspell adlı müzikalde rol aldı. Anthony Head’in T.V. dünyası ile tanışması ise 19781980 yılları arasında kadrosunda bulunduğu Enemy at the Door adlı dizi ile gerçekleşti. Bu dizinin kadrosundan ayrılmasının ardındaki bir zaman T.V. dizilerinde ve sinema filmlerinde tabi rollerde görünen ve de Red Box adlı İngiliz pop grubunun kadrosunda bulunan Head, 1997 yılında kendisini milletlerarası üne taşıyacak olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin kadrosuna katıldı.

Firefly ve Dollhouse gibi başarılı dizilerin yapımcısı Joss Whedon’un hayata geçirdiği Buffy the Vampire Slayer, kısa bir süre içerisinde dünya çapında büyük bir başarıya kavuştu. Vampirlerin, hayaletlerin, şeytanların ve de akla gelebilecek her türlü tehlikeli yaratığın sokaklarında kol gezdiği alternatif bir Dünya’da geçen dizide Anthony Head, kötülüklere karşı kimsesiz savaşan seçilmiş savaşçı Buffy (Sarah Michelle Gellar)’nin akıl veren ve koruyucusu rolünde bulunuyordu. Dizinin sürekli yüksek başarısına karşılık ailesinin İngiltere’de oturması, dizinin ise Amerika’da çekilmesi nedeniyle Head altıncı sezonun sonlanmasının ardından diziyi bıraktığını açıkladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Altan Tan

Buffy’den ayrılmasının ardındaki İngiltere’de oyunculuk kariyerine sürekli Head, ilk olarak BBC Two’da yayınlanan Manchild adlı dizide rol aldı. Manchild’ın ardındaki Silent Witness, Spooks, My Family ve Monarch of the Glen gibi popüler T.V. dizilerinde misafir oyuncu olarak gözüken Head, 20032005 yılları aralarında BBC kanalında yayınlanan comedi skeçlerinden oluşan Little Britain adlı şovda Başbakan rolünde yer aldı.

T.V. tarihinin en uzun soluklu bilimkurgu dizilerinden birisi olan Doctor Who’nun büyük bir hayranı olan Head, başlangıçta 2001 yılında internet üzerinden yayınlanan Doctor Who özel bölümü Death Comes to Time’da Time Lord Valentine karakterini canlandırarak seriye katıldı. 2006 yılında dizinin School Reunion adlı ho romanı olan The Nigtmare of Black İsland’ı seslendirerek e-kitap haline getirdi. Hem dizinin öbür bölümlerinde Doctor’un düşmanlarını seslendiren Head, 1996 yılında dizinin başrollerinden birisi için seçmelere katılmış, lakin bu rolü başarılı aktör Paul McGann’e kaptırmıştı.

2008 yılında rock opera / bilimkurgu filmi Repo! The Genetic Opera’da filmin asıl karakterlerinden birisi olan Repo Man’i canlandıran Anthony Head, 2008 yılından bu yana BBC’de yayınlanan ve Kral Arthur’la sihirbaz Merlin’in gençlik hayatlarını anlatan T.V. dizisi Merlin’de Prens Arthur’un babası Uther Pendragon karakterini canlandırmaktadır. Oyuncunun gelecekteki projeleri arasında Ripper ve Machbeth bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı