A

Aslan Mashadov

Aslan Mashadov Biyografisi

Ömrü boyunca Rusya ile çatışmış olan Çeçenistan‘ın eski askeri lideri, generkurmay başkanı ve devlet başkanı.
Çeçen lider Aslan Masstan’da doğdu. Mashadov 6 yaşındayken Çeçenistan’a döndü. 1972 yılında Tiflis Askeri Topçu Akademisinden mezun oldu. Rusya Federasyonu’nun bazı bölgeleri ile Macaristan ve Litvanya’da görevler yaptı.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonradan ise ordudan ayrılarak, 1992’de Çeçenistan Genelkurmay Başkanı oldu. Rus güçlerine aleyhinde 1994-1996’da Çeçen savaşçılara önderlik eden Mashadov, Rus güçlerin çekilmesinden sonra Çeçenistan devlet başkanı oldu.

1999’da Şamil Basayev Dağıstan’a girince Moskova, Mashadov ile teması kesti. Mashadov’un devir süresi 2001’de bitti. İkinci savaş nedeniyle seçim yapılamadığı için halen görevde olduğunu bahis ediyordu, ancak Moskova kadar tanınmıyordu.

2002’de Moskova’daki tiyatro baskınını gerçekleştirilenler, Mashadov’a bağlı olduklarını açıklamışlardı.

Rusya 2004 Eylül ayında, ülkenin güneyindeki Kuzey Osetya’ya yan Beslan’da biminden ve bunu peşine düşüp takip eden kanlı olaylardan Mashadov ile bağlantıları olan uluslararası teröristleri sorumluluk sahibi tuttu.

Mashadov ise sivillere yönelik saldırıları kınadığını kaydederek, eylemden Rusya’nın Çeçenistan’da attığı adımlar nedeniyle eziyet çekenlerin intikamını olmak isteyen “çılgınlar”ın sorumluluk sahibi olduğunu belirtti.

Mashadov’un 2005 Şubat ayında mütareke bildiri ederek Kremlin yönetimine barıştırma görüşmeleri yapma önerisi, Moskova tarafından reddedildi.

8 Mart 2005’te Rus askeri yetkililer, Çeçen lider Aslan Mashadov‘un öldürüldüğünü açıkladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Albert Schweitzer
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı