A

Aslızen

Aslızen Biyografisi

2016 İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı.

Aslızen, 1977 yılında istanbul, Kanlıca’da doğmuştur. Tam adı Aslızen Yentur’dur. Annesi ile babası boşanmış olduğundan babaannesinin yanına büyümüştür. Kandilli Kız Lisesi’nin ortaokul kısmında okurken, okulu şarkıcı olma hayali ile terk etti. 17 yaşında iken annesini bulmak ve şarkıcı almak için evden kaçmıştır. İki yaz sokaklarda yaşamıştır.

Çocukluğunda cadde çocuğu olarak zor bir yaşam geçirmiş. Yaz gatıp kalkarak geçirir, kış günleri ise gizlice otellere girip, asansör boşluklarında, kapı arkalarında falan uyuyormuş. Daha Sonra raslantı ona çok babalık yapan, fazla asistan olan hatta evini açan reklâm ve TV piyasasında olan Nahit Altıparmak ile tanıştı. Derken çalışmaya başladı. İlk olarak Rumelihisarı’nda bir barda çalıştı. Ayrıca barda çalışıyor hem de ara sıra şarkı söylüyordu. Herkes gittikten sonrada orada uyuyordu. Aynı yerde karnını da doyuruyordu. İlk parasını orada kazanmaya başladı. Sonradan Eylül Bar’ın sahibesi Ayten Bayan, 15 yıldır manevi annesi olarak görür. Ona hep sahip çıkmış, elinden tutmuştu. Onun yanına da çalıştı ve kazandığım parayla kendisine bir odalı konut tuttu. O Kadar, o kadar bugünlere kadar geldi.

Yedi yaşında Arif Sağ ile ilk millet konserine çıktı. Ardından Sezen Aksu’yu keşfedince o tarzdan caydı.

Önceleri, Meral Okay doğruca 14 tane dizi filmde oynadı, , bir firmanın reklâm yüzü oldu, bir sinema filminde oynadı. Buralardan kazandığı para ile evine stüdyo kurdu, bir aranjör arkadaşıyla stüdyoya kapanıp, şarkı yapmaya başladı. Bu dönem içinde, çevresini kullanarak, bestelerini meşhur isimlere verdi. Derken ilk şarkısını İzel Çeliköz seslendirdi. Sonradan arkası geldi.

Aslızen, Sezen Aksu, Emel Müftüoğlu gibi çoğu ünlünün vokalistliğini yaptı.

Şimdiye değin birçok ünlüye bestelerini veren Aslızen, profesyonel sanat hayatına 2000 yılında 23 yaşında iken başlamıştır. Nota bilmeyen Aslızen’in bir ekibi var, diğer taraftan stüdyo kurmuş olup, onlar şarkılarını notaya dökmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Bulut

Aslızen Yentur, Ferhat Göçer’in “Cennet”, Fatih Ürek’in söylediği “Hadi, Hadi” şarkılarıyla ünlendi fakat İzel Çeliköz’ün “Sayın Herşeyi Bilen”, Hakan Peker’in “Gel Otur Şöyle”, Rober Hatemo’nun “Yan Bahçe”, Demet Akalın’ın “Alın Yazısı ve İhanet”, Pınar Aylin’in “Aşk Kılıcı”, Tuğba Özerk’in “Maşallah Kahpe Dünya”, laf yazarı veya bestecisi olduğu şarkılardan sadece birkaçıdır.

Bugüne kadar, Ferhat Göçer, Fatih Ürek, Demet Akalın, İbrahim Tatlıses, İzel Çeliköz, Hakan Peker, Rober Hatemo, Tuğba Özerk, Yıldız Kaplan, Pınar Aylin, Şebnem Bal, Hilal Cebeci, Esra Balamir, Gizem Özdilli, Yeşim Erçetin gibi şarkıcılara şarkılarını vermiştir.

2008 yılında birincil albümü ‘Şerefe’ piyasaya çıktı. Aslızen, 2012 yılında dört yıllık bir aradan sonradan ikinci stüdyo albümü ‘Işık’ ile dinleyicileriyle tekrar buluştu.

Aslızen, 9 Şubat 2009 tarihinde o zaman Denizlispor’un kalecisi Okan Karabulut ile evlendi. Mayra Esma Karabulut (d.2010) adında bir kız çocuğu vardır. Ailesi ile birlikte İzmir Karşıyaka’da yaşamış Aslızen, 16 Ağustos 2015 tarihinde İzmir’de eşinden boşandı.

2016 yılında 1 Ocak akşamı TV 8 ekranlarında başlayacak olan İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı. Yine Öykü Serter‘in sunuculuğunu yapacağı yarışmada jüri koltuğunda ise İvana Sert, Hakan Akkaya, Neslihan Yargıcı ve Uğurkan Erez olacak. Yarışmacılar ise Aslızen, Berna Öztürk, Elif Ece Uzun, Esra Balamir, Esra Sönmezer, Gizem Özdilli, Hatice Çarpar, İnci Pars, Neslihan Önder, Nil Karataş, Pelin Suade, Sevil Uyar, Arma Tertemiz, Tuğçe Özbudak, Yasemin Öztürk, Yeşim Erçetin olacaktır.

Albümleri :
2008 – Şerefe
2012 – Işık
2015 – Rüyalar

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2008 – Sıcak (Ayşe)(Sinema Filmi)
2008 – Dalgakıran (TV Dizisi)
2009 – Parmaklıklar Ardında 3. Sezon (türkücü hükümlü) (TV Dizisi)
2004 – Büyük Umutlar (Nurten) (TV Dizisi)
2005 – Avrupa Yakası 2. Sezon (Bölüm Oyuncusu) (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Fuat Cebesoy
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı