A

Atila Sertel

Atila Sertel Biyografisi

Gazeteci, yazan, Siyasetçi, milletvekili

Atila Sertel, 23 Temmuz 1956 tarihinde Eskişehir‘de doğmuştur. Baba adı Ali Osman, anne adı Cemaliye’dir. Eskişehir Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu’ndan, Devir Ortaokulu’ndan ve Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Fikirtepe Atatürk Eğitim Enstitüsü Almanca Bölümü’nde bir sene okudu. Baştan üniversite sınavlarına girdi ve idealindeki mesleği yapmanın yolunu açılmak üzere birinci tercihi olan Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu kazandı.

1981-1982 öğretim yılında Ege Üniversitesi şkiler Yüksekokulu’ndan iyi derece ile mezun olan Atila Sertel, mektep yıllarında Milliyet Gazetesi‘nde başladığı iş yaşamını sırasıyla Güneş, Yeni Asır, Hürriyet gazetelerinde serbest muhabir, istihbarat şefi ve haber müdürü olarak sürdürdü.

1989 yılının Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur’un daveti ile Bağımsızlık Gazetesi’nden ayrıldı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına getirildi.

1991 yılının Eylül ayında milletvekili önseçimlerine yeralma üzere belediyeden istifa etti. SHP‘den 24 aday adayının katıldığı önseçimde partililerin oylarıyla ikinci sıradan milletvekili adayı oldu. Atila Sertel, 1991 yılında SHP’den İzmir 3’üncü Bölge Milletveki temsilcilik etti. Barajın yüzde 25, SHP’nin oy oranının yüzde 23.8 olmasından dolayı parlamentoya gidemeyen Atila Sertel, 1991 seçimlerinden 14 bin 820 seçim oyu alarak ikinci bayağı birinci sıraya yükselmişti. Parti barajı aşmış olsaydı Sertel en genç milletvekili unvanıyla mecliste yerini alacaktı.

daha sonra gazetecilik mesleğine geri dönen Atila Sertel, Ekonomi Gazetesi Gözlem’de Haber Müdürü, Gazete Ege’de Yazı İşleri Müdürü olarak tayin yaptı.

1999 yılında CHP’nin milletvekili önseçiminde İzmir 2’inci bölgeden milletvekili adayı olarak listeye girdi. CHP’nin ülke genelinde baraj aşağı kalması nedeniyle bu seçimde de milletvekili olamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Nur Çebi

Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu mezunu Gazeteci eşi Ziynet Sertel ile birlikte 1993 yılında Ati Ajans Reklamcılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kuran Atila Sertel daha sonra matbaa kurdu. Yayın ve tanıtım konularında hizmet veren şirketin yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Atila Sertel, Türkiye genelinde yayınlanan Kent ve Başkan Dergisi’ni 2000 Haziran’ında aylık olarak medya dünyasına kazandırdı.

İzmir TV’de “Fikr-i Firar”, Yeni Yüzyıl TV’de “Gazeteciler” Programı, TRT INT’de “Memleketten Haber Var” programı ile televizyonlarda gazeteci-yorumcu olarak tayin yaptı.

Yeni Asır TV’de meslektaşı Muzaffer Oktay ile birlikte “Gazeteciler” programını hazırlayıp, sundu. Keza değişik gazetelerde fazla uzun süreli köşe yazarlığı yaptı. Lokal idare dergisi Şehir Halkı Başkan’ı İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı seçildiği güne dek çıkardı. 2012 yılında İzmir’de yayın hayatına başlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti yayınlama organı 9 Eylül Gazetesi’nin kuruculuğunu ve yazarlığını yaptı.

“Yenigün Yazıları” ve Silivri izlenimlerini aktardBir Gazeteci” isimli iki kitabı bulunuyor.

Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı.

26 Mayıs 2009 tarihinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na seçildi. 27 Eylül 2009 tarihinde ise Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı’na seçildi. 16 Mart 2012 tarihinde yapılan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu’nda ve 23 Eylül 2012 tarihinde yapılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu’nda ikinci kere bu görevlere seçildi.

İki dönem üst üste Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Oybirliğiyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Onursal Genel Başkanı seçildi. Cemiyet Başkanlığı esnasında, Reklam Kurulu, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Basın Kartları Komisyonu, Ege Üniversitesi Danışma Kurulu ve Özgürlük Okur Meclisi üyelikleri görevlerini de yürüttü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Antonio Guterres

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nde ön seçime girerek 12 bin 799 oyla üçüncü oldu. Kontenjan adayların eklenmesiyle CHP İzmir 2. Bölge 6’ncı banal Milletvekili adayı oldu. Sertel’in adaylığı Yüksek Tercih Kurulu kadar Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olduğu gerekçesiyle düşürüldü. böylece 25. Dönem’de parlamentoya giremedi.

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimleri’nde baştan 6’ncı banal aday gösterildi ve 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde İzmir 2. Alan’den Meclis’e girdi.

Halen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve TBMM Millet İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesidir.

Atila Sertel, Ziynet Sertel ile evlidir. Özmen Serdar ve Özgürlük Mustafa adında iki oğlu, Özden isminde gelini ve Atila Atlas isminde bir torunu vardır.

Atila Sertel, arasında Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal, Soner Yalçın, Yalçın Küçük‘ün de yer aldığı, tutsak gazeteci ve yazarlarla yaptığı görüşmelerin notlarını, hileli yere yargılandıkları davalara yönelik tanıklığını paylaştığı notlarını “O Duvarın Ardında / Ergenekon Davasına Tanık Bir Gazeteci” adlı yazdığı kitapta topladı.

Kitapları :
2006 – Yenigün Yazıları
2014 – O Duvarın Ardında / Ergenekon Davasına Tanık Bir Gazeteci

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı