A

Aydın Menderes

Okumuş Menderes Biyografisi

Türk siyasetçi
Okumuş Men’da doğdu. Merhum Başbakan Adnan Menderes‘in en minik oğludur. Annesi Berin Menderes’tir.

İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladıktan daha sonra Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi‘nden mezun oldu. Askerliğini 1976’da İskenderun‘da Yedek Subay olarak tamamladı.

Siyasete 1970’de Açık Fikirli’da Demokratik Parti‘nin İl Başkanı olarak girdi. 1977’de Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978’de benzer partinin Genel İdare Kurulu Üyesi oldu. 12 Eylül sonrasında 10 sene siyasetten yasaklılar kapsamında yer aldı.

1987’de bu yasaklar kaldırıldıktan sonra 4 yıl siyasete dönmedi. 1993’de kurucusu olduğu Büyük Metamorfoz Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994’de bu partinin birleşmesiyle Halkçı Parti Genel Başkan’ı oldu.

1995’de Rahatlık Partisi‘nden İstanbul Milletvekili olan Kültürlü Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı‘na getirildi. 1999’da Fazilet Partisi‘nde İstanbul Milletvekili olan Açık Fikirli Menderes benzer yıl Fazilet Partisi’nden istifa etti. 3 Kasım 2002’de DYP‘den Kültürlü Milletvekili adayı oldu. DYP üyesi olarak siyasete devam etmektedir.

Geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamsal tehlikeyi atlatmış fakat kol ve bacaklarındaki felç durumu kalmıştır.

Siyaset dışarıda Açık Fikirli Çakırbeyli’de çiftçilikle meşgul olmaktadır.

Tarihte Bir Seyahat ve Gelenekten Güncele adlı kitapları vardır. Keza kendisine ait internet sitesinde haftalık siyaset yazıları ve incelemeleri yayınlanmaktadır.

Aydın Menderes 23 Aralık 2011 tarihinde 65 yaşında hayatını kaybetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alp Kırşan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı