A

Aydın Ünal

Açık Fikirli Ünal Biyografisi

Aydın Ünal, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara‘nın Keçiören ilçesinde doğmuştur. Babası Hüseyin Ünal, annesi Zekiye Ünal’dır. Babası marangozdu. Aslen Ankara’nın Güdül ilçesindendirler. Ortaokul ve liseyi Ankara Merkez İmam Hatip okulunda okudu ve oradan mezun oldu. ODTÜ Kimya bölümünü kazandı ama kaydını yaptırdığı Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz dili öğretmenliğinden mezun oldu.
Üniversite yıllarında, bir şirkette 45 gün gece bekçiliği yapıp kazandığı para ile daktilo satın aldı.

Kitap okumaya birincil Yaşar Kemal, Yoksul Baykurt gibi solcu yazarların kitaplarıyla başladı. 80’lerde İsmet Özel, Oğuz Atay, Nuri Pakdil, Ece Ayhan, Sezai Karakoç gibi yazarların kitaplarını okudu.

Okumuş Ünal, Fazla sayıda dergi, gazetede ve değişik medya kuruluşlarında muhabir, yazan ve yönetici olarak çalıştı. Birey, Yörünge, Belde, Ülke, İkindi Yazıları, Hece, Tezkire gibi yayınlarda yazdı. Şiir hikâye ve makaleleri yayınladı. 1990’larda sinema eleştirileri yazdı. Quentin Tarantino hayranı olan Açık Fikirli Ünal, ‘The Matrix’ filminden sonradan sinema üzerine yazmayı bıraktı. Birlik Radyo’da uzun vakit yayın yaptı.

Sonra Ulusal Selamet partisi çizgisindeki YARGI-İş Sendikası’nda 5-6 sene basın müşaviri olarak çalıştı. 1984 yılında Fethullah Gülümseyen örgütüyle irtibatı oldu fakat 4 sene sonradan ayrıldı.

Aydın Ünal, 2002 yılından itibaren Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı Danışmanlığı, Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Başmüşavirliği, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu.

O devirde bakan olan Ali Babacan‘ın hitabe metinlerini kaleme aldı.

İngilizce haberdar olan Kültürlü Ünal, Sevilay Ünal ile evlidir ve Mehmet Yusuf (d.2005) adında bir oğlu vardır.

Aydınlatılmış Ünal, 2007 ve 2015 yılları aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın metin yazarlığını yaptı. Haziran 2015 seçimlerinde aday edebilmek için görevinden istifa etti. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 25. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Ayşegül Füsun Eyüboğlu

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili seçildi. 17 Kasım 2015 – 24 Haziran 2018 tarihleri arasında TBMM’de milletvekili olarak İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Emniyet ve İstihbarat Komisyonu, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi görevi yaptı. TBMM, Filistin ve Lübnan Arkadaşlık Grubu Başkanlığı yaptı.

15 Temmuz 2016 gecesi, Feto darbesi sırasında bombalar düşerken TBMM sığınağında 4 partinin karşılıklı bildirisini yazmak görevi ona düştü.

Aydınlatılmış Ünal, TÜBİTAK Idare Heyeti Üyesidir.

Kültürlü Ünal, 29 Şubat 2016 tarihinde yazmaya başladığı Yeni Şafak gazetesinde yazmayı 21 Ocak 2019 tarihinde bıraktı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı