C

Craig David

Craig David Biyografisi

Craig Ashley David, 1981 doğumlu İngiliz şarkıcı. Bütün dünyada şimdiye kadar 13 milyondan pozitif albüm satan David, İngiltere’nin en hayran eden R&B şarkıcılarından bir parça başına. Grammy adaylığı ve MTV ödülleri bulunuyor.
Craig David, 5 Mayıs 1981’de Hampshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası Afro-Amerikan, annesi Yahudi bir İngilizdi.

Şarkıcı, minik yaşta bir lokal radyo kanalında çalışmaya başladı. Kariyerindeki birincil kayda değer adım bir İngiliz R&B grubu olan Damage’in Eric Clapton’ın Wonderful Tonight adlı şarkısının yorumuna katkıda bulunması oldu. daha sonra The Artful Dodger adlı gruba vokal yapmaya başladı. Grubun 2000 yılında meydana çıkan albümü “It’s All About The Stragglers”tan ilk meydana çıkan single olan Rewind, İngiltere listelerinde 2. sıraya dek yükseldi, 17 hafta birincil 75’te kalmayı başardı. Bu başarısının gerisinde solo kariyerine açtırmak isteyen David, ilk parçası “Fill Me In” ile listumara olması, David’e İngiltere’nin bir numara olan en genç şarkıcısı ünvanını kazandırdı. David o sırada henüz 19 yaşındaydı. “Fill Me In”in de içinde bulunduğu “Born To Do It” albümü 1.8 milyon sattı.

“Born To Do It”in başarısının aşağıda Craig David’in şarkı sözleri yatıyordu. “Fill In Me”, Mayıs 2001’de Amerika’da piyasaya çıktı ve listelerde 15. sıraya kadar yükseldi. “Born To Do It” albümünün satışları ise 1 milyona ulaştı. Albümde yer alan “7 Days” ve “Walking Away” gibi şarkılar tüm dünyada büyük alaka fark etti. David’in ikinci albümü “Slicker Than Your Average2002 yılında çıktı fakat pozitif ilgi görmedi. Hatta çıkan altı singledan hiçbiri Amerika listelerinde yer bulamadı. İngiltere listelerinde ise ancak 15. sıraya kadar yükselebildi ve fazla kısa bir zaman orada kaldı. Bu altı parçadan sonuncusu olan “You Don’t Miss Your Water” ise en büyük düş kırıklığını yaratan oldu; David öncelikle Avustralya listelerinde ilk 40’a giremedi ve İngiltere’de de 42. sıraya kadar çıkabildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cesare Prandelli

David’in çalıştığı şirket olan Telstar Records iflas etti. Bunun üzerine ressam Warner Music’le bir uzlaşma imzaladı ve “The Story Goes” adlı albümünü çıkardı. Bu albüm Amerika’da piyasaya sürülmedi. İlk single “All The Way”, ilk üçe girerek David’e eski başarılı günlerine döndürdü. İkinci parça “Don’t Love You No More” da başarılı oldu. Fakat üçüncü single “Unbelievable” 18. sıraya dek çıkabildi.

Elton John, Da7;den daha iyi bir R&B şarkıcısı varsa ben de Margaret Thatcher’ım” demişti. Ayrıca bir zamanların ünlü sanatçısı Scatman John, David’in amcası.

Craig David, genç yaşına karşın İngiltere’de bugüne dek albümü en fazla satan R&B sanatçılarından bir her birine. Diğer R&B müzisyenlerinden farklı olarak David, Sting’le söylediği “Rise And Fall” dışarıda hiç düet yapmıyor. Buna karşın Alicia Keys ve Brandy gibi şarkıcılar David’le düet yerine getirmek istediklerini belirtiyorlar. 1.85 metre boyundaki David, Southampton Fulbol Kulübü’nün büyük bir hayranı. Sanatçının 2 Grammy Ödülleri adaylığı, 2 de MTV Müzik Ödülü bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı