S

Dr.Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle Biyografisi

Tarihi romanlar, bilimkurgu öyküleri, tiyatro oyunları ve de şiirler kaleme almış olsa da bütün dünya tarafından yarattığı dedektif Sherlock Holmes karakteri ile tanınan İngiliz hekim ve yazan.
Arthur Conan Doyle, 22 Mayıs 1859 tarihinde, Crowborough, East Sussex, İskoçya’da dünyaya geldi. İkisi de İskoç asıllı olan Charles ve Mary Doyle çiftinin 10 çocuğundan birisi olan Arthur Doyle, dokuz yaşındayken ailesi kadar Stonyhurst, Hodder Place’de bulunan Katolik okuluna yatılı olarak gönderildi. Bu okulun peşinde Stonyhurst Koleji’ne kaydolan Doyle, 1975 yılında ani bir kararla bu dini okulu da bıraktı ve Hristiyanlık’ı redderek bilinmez olduğunu açıkladı.

1876‘dan 1881‘e kadar Edinburgh Üniversitesi‘nde tıp öğrenimi gördü, bu eğitimin bir kısmında şu anda Birmingham’ın bir parçası olan Aston şehrinde çalıştı. Öğrenimine devam etmekteyken kısa hikâyeler yazmaya başladı; 20 yaşından önce Chambers’s Edinburgh Journal isimli dergide birincil hikâyesi yayımlanının gerisinde Batı Afrika sahillerine gemi hekimi olarak gezi etti, arkasında 1882 yılında Plymouth kentinde kendi muayenehanesini açtı. Doktorasını 1885 yılında “Tabes Dorsalis” üzerine yaptı.

1882’de Portsmouth‘ta hekimliğe başladı. Mesleğinde ilk başlarda çok başarılı sayılmazdı; odasında hasta beklerken yeniden hikâyeler yazmaya başladı. İlk manâlı eseri, 1887 yılında “Beeton’s Christmas Annual“da basılmış olan “Kızıl Dosya” isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes‘un ilk olarak göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve kişilik kısmen üniversitedeki profesörlerinden bir her birine olan Joseph Bell‘e benzemektedir. Sherlock Holmes’un göründüğü öteki hikâyeler Strand isimli dergide basılacaktı. Ilginç bir şekilde, İngiliz yazan Rudyard Kipling’de başarılarından ötürü Conan Doyle’u kutladı ve “Acaba bu karakter arkadaşım Joe olabilir mi?” diye sordu. Joseph Bell’e olan benzerlik gözünden kaçmamıştı. Ama Sherlock Holmes için, Bell’den çok, Edgar Allan Poe‘nun karakteri C. Auguste Dupin‘i model almıştı. Southsea şehrinde ikamet etmekteyken Portsmouth Futbol Kulübü adlı acemi bir futbol takımı için top koşturdu.

1885 yılında Louisa (ya da Louise) Hawkins ile evlendi. “Touie” diye hitap ettiği Louisa vereme yakalandı ve 4 Temmuz 1906’da vefat etti. 1907‘de, 1897 yılında tanışıp aşık olduğu lakin eşine olan sadakatinden nedeniyle hislerini açılamadığı Jean Leckie ile evlendi. Conan Doyle’un ikisi birincil eşinden, üçü ikinci eşinden toplam beş çocuğu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Silvio Berlusconi

1890 yılında, Viyana’da göz üzerine çalışmalar yaptı; 1891‘de optalmolog olarak Londra‘da bir muayenehane açtı. Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazacaktı. Bu onun yazarlığa daha fazla vakit ayırmasına fırsat verdi; Kasım 1891‘de annesine, “Holmes’u öldürmeyi düşünüyorum… hikâye bitsin gitsin istiyorum. Aklımı daha iyi şeylerden çeliyo,” diye yazacaktı. Annesi şöyle yazdı: “Sana nasıl uyuyorsa öyle yap, fakat ırk bunu o kadar güzel karşılamayacaktır.” 1893‘de, daha “önemli” eserlere (mesela tarihi romanlarını kâğıda dökmek için) öncelik tahsis etmek için böyle yaptı.

Son Sorun” isimli hikâyede Holmes ve ezeli düşmanı Profesör Moriarty bir şelaleden birlikte düşerek ölüyorlardı. Karakterin ölmesine isyan eden okurları dinleyerek Sherlock’u bitmiş hayata döndürdü; Holmes, “Abes Konut Macerası” isimli hikâyede geri dönüyordu, bahşedilen tanımlama ise sadece Moriarty’nin düştüğü, fakat Holmes’un öteki güvenli olmayan düşmanları da olduğundan kendisini de ölmüş gibi gösterdiğiydi. Holmes toplamda 56 kısa hikâye ve 4 Conan Doyle romanında yer almaktadır (bu süreden daha sonra böylece fazla kere diğer yazarların hikâye ve kitaplarında da gözükmüştür). Güney Afrika’daki İkinci Boer Savaşı’nı takiben 20. yüzyılın başlarında, Birleşik Krallık’ın bölgede olan idaresine olan eleştirilere cevaben Conan Doyle, Krallık’ın Boer Savaşı’ndaki rolünü haklı çıkartan kısa bir kitapçık yazdı ve yayınladı. “The War in South Africa: Its Cause and Conduct (Güney Afrika’daki Savaş: Nedeni ve İdaresi)” isimli bu broşür o kadar çok dile çevrilecekti.

Conan Doyle, 1902 yılında şövalye ve Surrey’nin “Deputy Lieutenant” (Teğmen Vekili) olarak duyuru edilmesinin nedeninin bu kitapçık olduğunu düşünmekteydi. 1900 yılında daha uzun bir kitap olan “Büyük Boer Savaşı” isimli kitabı da yazmıştı. 20. yüzyılın başlarında Sir Arthur Parlamento’ya iki defa aday oldu, dikkate bedel oylar almış olsa da ikisinde de seçilemedi.

Conan Doyle, başını gazeteci E. D. More ve diplomat Roger Casement‘ın çektiği Kongo’nun Özgürleştirilmesi Kampanyası‘na destek veriyordu. [1909 yılında Kongo’daki dehşeti yerden yere vurduğu “Kongo’daki Kabahat” adlı uzun bir kitapçık yazdı. Morel ve Casement ile arkadaş oldu, 1912 yılındaki “Kayıp Dünya” isimli kitabındaki baş karakterlerden ikisi için onlardan ilham alacaktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sami Paşazade Sezai

İkisiyle de dostluk bağları sonra koptu: Sol görüşleri olan Morel I. Dünya Savaşı esnasında pasifist hareketin liderlerinden biriydi; Casement ise İrlanda milliyetçiliğinden dolayı hapishanedeyken İngiltere’ye ihanet etmişti. Conan Doyle, Casement’ın delirmiş olduğunu söyleyerek onu ölüm cezasından kurtarmaya çalıştı, fakat başarısız oldu.

Conan Doyle adaletin yılmaz bir savunucusuydu, iki davayı şahsen inceledi ve araştırdı. Tamamen bu iki davada mahkum edilmiş iki kişi salındı. İlk davanın sanığı 1906‘da iddiaya göre korkutma doymuş mektuplar yazar ve hayvanlara işkence yaptığı söylenen sözde-İngiliz, sözde-Hintli George Edalji isimli bir avukattı. Polis Edalji’yi hapse tıktı, halbuki hayvanların gördüğü işkence şüphelinin hapse girmesinden sonradan da devam etmişti.

Temyiz Mahkemesi’nde bu davadan çıkan karar 1907’de yürürlüğe girdiğinde Conan Doyle yalnızca George Edalji’ye destek etmiş olmuyordu, çalışmaları adaletin başarısız olduğu diğer noktaları düzeltmekte de büyük rol oynadı. Julian Barnes’ın 2005‘te yazdığı roman “Arthur & George”da Conan Doyle ve Edalji’nin hikâyesi kurgusal olarak anlatılmaktadır.

İkinci davanın sanığı 1908‘de Glasgow’da 82 yaşında bir kadını sopayla dövmekten ieçeride olan Alman Yahudi kumarhane işletmecisi Oscar Slater‘dı. İddia makamının öne sürdüğü savdaki kararsızlık ve birinin onu ispiyonlamış olduğu duygusal Conan Doyle’da merak uyandırmıştı.

1906‘da karısı Louisa’nın, ve oğlu Kingsley, kardeşi, iki kayınbiraderi ve iki yeğeninin I. Dünya Savaşı’nda ölümünden daha sonra Conan Doyle bunalıma girdi. Ruhaniyet ve bu düşüncenin sağladığı ölümden sonra yaşamın sözde bilimsel kanıtına takviye vererek biraz rahatlık buluyordu.

Kingsley Doyle, 1916‘daki feci Somme Çarpışması ardından bere aldıktan sonra iyileşmekte olduğu yıl, Ekim 1917’de zatürreden öldü. Baba Doyle Ruhaniyet ile o kadar ilgilenmişti ki karakteri Profesör Challenger’ın bir romanı olan “Sis Diyarı” iyice bu konu hakkındaydı. Bu dönemdeki hayatının garip örneklerinden bir adam başına de “Perilerin Gelişi” (1921) isimli kitaptı. Cottingley perileri fotoğraflarının gerçekliğine öylesine inanmıştı ama, bunlara ve hem perilerin ve ruhların doğaları ve varlığı konusunda sunduğu teorilere kitabında yer verecekti.

Bu konuda yazmış olduğu yazılar kısa hikâye antolojilerinden biri olan Sherlock Holmes’un Maceraları’nın 1929‘da Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış olmasının nedenlerinden biriydi. Bu yasaklanmış sonradan kalkacaktı. Rus aktör Vasili Livanov, Sherlock Holmes’u başarılı bir şekilde canlandırmasından nedeniyle İngiliz İmparatorluğu Nişanı’na değerinde görülecekti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Shipton Ana

Conan Doyle bir vakit Amerikalı büyücü Harry Houdini ile arkadaş oldu; 1920‘de annesinin ölümünden sonradan Houdini de ruhani hareketin öncü aleyhtarlarından biri olmuştu. Houdini, Ruhani medyumların numara yaptığında ısrarcı olmasına karşın, Conan Doyle Houdini’nin kendisinin de mucizevi güçlere sahip olduğunu düşünmekteydi; bu görüşünü “The Edge of the Unknown” isimli kitabında yazacaktı. Houdini, yaptıklarının daha alçak tarafı sihirbazlık numarası olduğuna Conan Doyle’u ikna edemedi. Bu da iki dost aralarında herkesin bildiği buruk bir uzaklaşmaya neden oldu. Doyle, Houdini baş parmağını çıkarıp baştan yerine koyduğunda şaşkınlığına engel olamamıştı.

Amerikalı bir bilim tarihçisi olan Richard Milner, Conan Doyle’un 1912‘de ortalığı kasıp kavuran Piltdown Adamı aldatmacasını başlatan birey olabileceğini iddia etti. Bu sahte hominid fosili bilim dünyasını 40 sene boyunca kandırmıştı. Milner, Conan Doyle’un en sevdiği medyumlardan birinin adının lekelenmesinden ötürü intikam arayışında olduğunu ve yazarın bu aldatmacadaki rolünün “Kayıp Dünya” eserinde fark edilebileceğini söylemekteydi.

Samuel Rosenberg, 1974 tarihli kitabı “Naked is the Best Disguise (Çıplaklık En İyi Kamuflajdır)”da Conan Doyle’un yazıları doğruca fikir sağlığının bastırılmış ve bakımlı yönlerine nasıl açık ipuçları bıraktığını yazmaktadır.

7 Temmuz 1930‘da Conan Doyle aile bahçesinde elini göğsüne bastırmış bir şekilde bulundu. Anında daha sonra kalp krizinden öldü, ve New Forest, Hampshire, İngiltere’de Minstead’deki kilise bahçesine gömüldü. Son sözlerini karısına söylemişti: “Sen harikasın.” Mezar taşında şu sözler yazan

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif

Çelik Kadar Akıcı

Bıçak Dek Keskin

Yurtsever, Doktor ve Edebiyatçı

Arthur Conan Doyle

Londra’nın güneyinde Hindhead’de Conan Doyle’un yapı ettiği konut Undershaw‘da yaşam en az bir on yıl kadar daha devam etti; peşinde 1924‘ten 2004‘e dek otel ve restoran olarak işletildi. daha sonra bir müteahhit tarafından satın alındı; çevreciler ve Conan Doyle hayranları buranın korunması için savaşmaktadır. Ev şu lahza manâsız.

Doğu Sussex’te, Crowborough’daki Crowborough Cross’ta Sir Arthur Conan Doyle’un onuruna bir heykel dikildi. Sir Arthur burada 23 sene yaşamıştı. Edinburgh, İskoçya’da, Conan Doyle’un doğduğu eve yakın Picardy Sarayı’nda Sherlock Holmes’un da bir heykeli bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı