E

Erkan Petekkaya

Erkan Petekkaya Biyografisi

Beyaz Gelincik, Hanımın Çiftliği, Öyle Bir Geçer Süre Ancak ve Hanımeli Sokağı gibi Türk televizyonlarının en başarılı yapımlarında karşımıza meydana çıkan Türk dizi oyuncusu. Konservatuar çıkışlı bir oyuncu olan Petekkaya, 1993 yılından bu yana Devlet Tiyatroları’nda kadrolu oyuncu olarak sahne almaktadır.
Erkan Petekkaya, 11 Aralık 1970 tarihinde, Diyarbakır’da dünyaya geldi. Bir kız kardeşi vardır. Çocukluğunun büyük bir kısmını istanbul’da geçiren Petekkaya, Mehmet Karamancı İlkokulu’nda, daha sonra Bostancı Ortaokulu ve Fenerbahçe Lisesi’nde birincil ve orta dereceli öğrenimi tamamlamasının ardındaki 1989 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı kazandı.

1993 yılında Devlet Tiyatroları’nda kadrolu usta olarak çalışmaya başlayan Petekkaya, 1994 yılında, kamera şakası programları ile tv dünyasına adım attı. 1998 yılında Hoş Günler ve Aynalı Tahir, 2001 yılında ise Aşkına Eşkiya dizilerinde rol bölge oyuncu, 2003 yılında rol aldığı Serseri dizisiyle beraber artık ekranların meşhur yüzleri arasına girmişti.

2005 yılında ilk büyük rolünü Beyaz Gelincik dizisiyle elde eden Petekkaya, aynı yıl rde canlandırdığı Yılmaz karakteri ile Beyaz İnci Televizyon Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Erkan Petekkaya, 2009 yılında Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazdığı, Serdar Akar yönetmenliğinde çekilen, ve Yavuz Bingöl ile Beren Saat’in başrolünde rol aldığı “Gecenin Kanatları” adlı filmde rol alarak ilk beyazperde deneyimini yaşadı. Benzer sene televizyon kariyeri açısından da verimli bir dönem geçiren Petekkaya, Bahar Dalları, Hanımın Çiftliği ve Sonbahar dizilerinde rol aldı.

Erkan Petekkaya, Öyle Bir Geçer Zaman Fakat adlı dönem dizisinde Ali Kaptan karakterini canlandırdı. 2010 – 2013 tarihleri aralarında yayınlanan ve İsmini Erkin Koray‘ın unutulmaz parçasından bölge dizinin senaryosunu Coşkun Irmak‘ın yazdı. Oyuncuları ise Ayça Bingöl, Muhammet Uzuner, Wilma Elles, Mete Horozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Aras Bulut İynemli, Gün Koper, Mine Tugay, Meral Çetinkaya, Emir Berke Zincidi gibi isimlerdir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hakan Meriçliler

Erkan Petekkaya’nın İstanbul’da işlettiği “MestET” adında bir kasap dükkanı vardır.

2012 – 2014 yılları aralarında yönetmenliğini Aydınlatılmış Bulut ‘un yaptığı “Dila Hanım” adlı dizide başrolde elde etmek üzere Hatice Şendil, Mahir Günşiray, Hülya Darcan, Necip Memili, Yonca Cevher ile birlikte oynadı.

2014 yılında “Paramparça” adlı dizide başrolü Nurgül Yeşilçay ile paylaştı.

Erkan Petekkaya, 2003 yılında Didem Petekkaya ile evlendi. Cem Cano (d.2004) adında bir oğlu vardır.

2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay‘ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp‘in yaptığı Türkiye ve Güney Kore karşılıklı yapımı savaş filmi “Ülkü: The Daughter of War” da Astsb. Süleyman’ın gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırırken yaşlılık halini Çetin Tekindor canlandırmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı esnasında yaşanan hakiki bir hikayeden uyarlanan filmde öteki rollerde ise Taner Birsel, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Duygu Yetiş, Murat Şimşek, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Chaby Han (Çabi), Nilgün Kasapbaşoğlu, Burç Kümbetlioğlu, Caner Kurtaran, Kim Seol, Kyung-jin Lee gibi oyuncular rol aldı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

2017 yılında yönetmenliğini Cevdet Mercan’ın yaptığı “Kayıtdışı” adlı dizinin başrollerinde Erkan Petekkaya, Songül Öden, Dolunay Soysert ve İsmail Hacıoğlu, Bahar Şahin, Serdar Orçin, Rutkay Aziz, Nur Sürer, Ali Düşenkalkar, Burak Yamantürk, Tugay Mercan, Kadim Yaşar, Müge Boz gibi oyuncular yer almaktadır.

Ödülleri :
2011 – 38.Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri – Drama dalında En iyi erkek oyuncu (Böylece Bir Geçer Vakit ki 1. Sezon)

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:
2001 – Çılgın Dumrul : Güngör Dilmen – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
1997 – Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı : Aziz Nesin – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
1996 – Kanlı Düğün : Federico Garcia Lorca – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
1994 – Korku (oyun) : Orhan Asena – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
1993 – Sokak Kedisi Marilu : Yeşim Dorman – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
1993 – Mitos Güzeli : Coşkun Irmak – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erkan Kolçak Köstendil

Filmleri ve Dizileri :
2017 – Kayıtdışı (TV Dizisi)
2017 – Ayla: The Daughter of War (Binb. İskenderun)(Sinema Filmi)
2016 – Yaşamsal Tehlike (Sinema Filmi)
2015 – Yeni Dünya (Mehmet Ali) (Sinema Filmi)
2014 – Paramparça (Âlem) (TV Dizisi)
2012 – 2014 – Dila Hanım (Rıza Bey) (TV Dizisi)
2010 – 2013 – O Kadar Bir Geçer Zaman fakat (Ali Akarsu) (TV Dizisi)
2010 – Hanımeli Sokağı (Gavurdağlı Deli Osman) (TV Dizisi)
2009 – Hanımın Çiftliği (Milletvekili) (TV Dizisi)
2009 – Gecenin Kanatları (Cemal) (Sinema Filmi)
2009 – Bahar Dalları (Balıkçı) (TV Dizisi)
2008 – 2009 – Son Bahar (Galip Türker) (TV Dizisi)
2007 – Sessiz Fırtına (Yiğit Sancaktar) (TV Dizisi)
2005 – Köpek (Yılmaz) (TV Dizisi)
2005 – Beyaz Gelincik (Ömer Aslanbaş) (TV Dizisi)
2003 – Taştan Yürek (İsmail)(TV Filmi)
2003 – Serseri (Bülent) (TV Dizisi)
2003 – Japonyalı Gelin (Ömer)(TV Filmi)
2003 – Layık (TV Dizisi)
2001 – Aşkına Haydut (Sadocan) (TV Dizisi)
1999 – Aynalı Tahir (Kadir Arslan )
1998 – Hoş Günler (Talat) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı