E

Esra Dermancıoğlu

Esra Dermancıoğlu Biyografisi

Esra Dermancıoğlu, 7 Aralık 1968 yılında istanbul’da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Cümbüşü icat eden Zeynel Abidin Cümbüş‘ün torunudur. 13 yaşında lisanslı yüzücüydü ve Türkiye birincisi olmuştu. İstanbul Pierre Loti lisesinden mezun oldu. Ardından İsviçre’de Franklin College’de sanat tarihi okuyarak üniversite eğitimini tamamladı.
Esra Dermancıoğlu, Şahika Tekand‘ın Stüdyo Oyuncuları’nda eğitim aldı. Yurt dışında katıldığı workshoplardan sonra Laçin Ceylan‘dan ders aldı. sonradan ise Derya Alabora‘nın konservatuvardaki derslerine katıldı.

Esra Dermancıoğlu, küçük yaşlarından beri defalarca sahnede olmak, performans sergilemek, oyunculuk yapmak istedi.

Kasıt Sökmen ajansına ast olarak çalışmaktadır.

Gülse Birsel‘in teklifiyle “Avrupa Yakası”nın 6’ncı sezonunun 163’üncü bölümünde misafir oyuncu olarak kamera karşısına geçti. Arkasında Demet Akbağ‘ın “Sen Harikasın” dizisinde misafir oyunculuk yaptı.

Esra Dermancıoğlu, başrollerini Beren Saat ve Engin Akyürek‘in oynadığı “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisindeki rolü ile iyice tanındı.

2013 yılında senaryosunu Birol Güven’in hazırladığı, yönetmenliğini Müfit Can Saçıntı’nın yaptığı “Doksanlar” dizisinde Şükran Tuncay karakterini canlandırırken, Ümit Erdim, Erkan Köse, Deniz Oral, Renan Bilek, Esra Dermancıoğlu, Pelin Öztekin, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Beste Bereket, Atılay Uluışık, Açelya Akkoyun, Sinem Yener Ekşioğlu, Gamze Gözalan, ile birlikte rol aldı.

Esra Dermancıoğlu, 2014 yılının ocak ayında vizyona giren ‘Bayan İşi-Banka Soygunu‘ sinema filminde; Meltem Cumbul, Özge Ulusoy, ve Filiz Ahmet ile başrolleri paylaştı.

Esra Dermancıoğlu, eşinden, oyuncu olmasına karşısında çıktığı için 2010 yılında boşandı. Refia (d.2000) adında bir kızı vardır.

Esra Dermancıoğlu 20 Eylül 2014 tarihinde başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem Film’in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde’ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu’nun yaptığı “Sil Her Yerde” adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Murat Dalkılıç, Dilara Gönder, Belma Canciğer, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Tuğba Melis Türk

2014 yılının sonlarına dürüst Birol Güven’in yapımcılığı ile çekilen “Merdiven Baba” filminde rol aldı.

2015 yılının Eylül ayında yapımcı Timur Savcı’nın yapımcılığını üstlendiği, Star TV’de başlayacak olan ‘Kösem Sultan’ dizisinde Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracak. Kösem Sultan’ı ise Beren Saat canlandıracak. Ekin Koç‘un canlandırdığı I. Ahmet‘in eşi olacak olan Kösem Sultan’ın çocukluğunu ve gençliğini Yunan oyuncu Anastasia Thsilimpou 9 birim canlandıracak. Esra Dermancıoğlu‘da Cennet karakterine yaşam verecek.

2017 yılında yönetmenliğini Can Ulkay‘ın, senaristliğini ise Yiğit Güralp‘in yaptığı Türkiye ve Güney Kore iki taraflı yapımı savaş filmi “Ayla: The Daughter of War” da Astsb. Süleyman’ın gençliğini İsmail Hacıoğlu canlandırırken yaşlılık halini Çetin Tekindor canlandırmıştır. 1950 yılında başlayan Kore Savaşı sırasında yaşanan reel bir hikayeden uyarlanan filmde diğer rollerde ise Taner Birsel, Ali Atay, Meral Çetinkaya, Duygu Yetiş, Murat Yıldırım, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk, Chaby Han (Çabi), Nilgün Kasapbaşoğlu, Burç Kümbetlioğlu, Caner Kurtaran, Kim Seol, Kyung-jin Lee gibi oyuncular rol aldı. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

Ödülleri:
2014 – 9. Uluslararası Dadaş Film Festivali – En iyi bayan oyuncu (Kadın İşi: Banka Soygunu)

Filmleri ve Dizileri :
2017 – Hale: The Daughter of War (Sebahat Dilbirliği)(Sinema Filmi)
2016 – Küskün Çiçekler (Zehra Terinci) (TV Dizisi)
2015 – Müthiş Asır: Kösem (Cennet Hatun) (TV Dizisi)
2015 – Merdiven Baba (Süheyla)(Sinema Filmi)
2015 – Hayalet Dayı (Samet)(Sinema Filmi)
2014 – Ulan İstanbul (Aytop) (TV Dizisi)
2014 – Sil Tekrar (TV Dizisi)
2014 – 9on (Ressam Mami) (Sinema Filmi)
2013 – Bayan İşi: Banka Soygunu (Dürdane)(Sinema Filmi)
2013 – Şampiyon Derviş (Misafir Oyuncu)(TV Dizisi)
2013 – Doksanlar (Şükran Tuncay)(TV Dizisi)
2012 – Küçük Hesaplar (TV Dizisi)
2010 – 2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (Mukaddes Yenge)(TV Dizisi)
2009 – Moral Bozukluğu ve 31 (Sinema Filmi)
2009 – Sen Harikasın (TV Dizisi)
2009 – Avrupa Yakası (6. Sezon) (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ebru Polat
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı