F

Franz Fischer

Franz Fischer Biyografisi

Alman kimyagerler Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak tanıdık doğal gazları sıvıya dönüştürme işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır.

Franz Fischer, 19 Mart 1877 tarihinde Freiburg, Baden, Almanya’da doğmuştur. Bütün adı Franz Joseph Emil Fischer’dır.

Alman kimyagerler 1925 yılında Franz Fischer ve Hans Tropsch; Fischer-Tropsch reaksiyonu olarak aşina doğal gazları sıvıya transformasyon işlemini yapan tepkimeyi bulmuşlardır. 20 Temmuz 1925’te Franz Fischer ve Hans Tropsch kendi yöntemi için patent başvurusu yaptı. Katı ve gaz yakıtları sıvıya çevirmede kullanılan sistem sanayide kullanılmaktadır. Bu operasyon bununla birlikte doğal gaz, biyokütle ve hatta ev çöpünü yakıta dönüştürmek için de uygulanabilir.

Biyoloji alanında ise yağların yapı taşı olan karboksillerin oluşumunu açıklama yapmak için kullanılır. Karboksil, Fischer-Tropsch Tepkimesi ile bir dizi kimyasal reaksiyon, demir sülfür ve bakır sülfür kimyasallarından yola çıkarak, metan, karbondioksit ve hidrojen gazların katılımıyla oluşur. Fischer-Tropsch Tepkimesinin en yerinde sıcaklık aralığı 150-300 °C (302-572 °F) arasındadır.

1936 yılında parafin sentezi (alkan sentezi) geliştirdi.

Franz Fischer, 1913 yılından itibaren 1943 yılına dek Kaiser Wilhelm Kömür Araştırma Enstitüsü’nün kurucusu ve ilk direktörü olarak devir yaptı.

Franz Fischer, 1 Aralık 1947 tarihinde Münih, Almanya’da 70 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1936 – Wilhelm Exner Madalyası

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Forest Whitaker
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı