F

Fuat Avni

Fuat Avni Biyografisi

Twitter’daki yazılarıyla fazla konuşulan Fuat Avni’nin kim olduğu belli değildir.
Twitter’daki yazılarıyla fazla konuşulan Fuat Avni’nin Taraf gazetesi yazarı gazeteci Emre Uysal olduğu iddia edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) göre savcılığa Fuat Avni mahlası ile gerek sosyal medyada gerekse de bazı internet sitelerinde yükseklik belirten kişinin Taraf gazetesi yazarı Emre Uysal olduğunu bildirdi.

Fuat Avni adı ile 17 ve 25 Aralık sürecinde sosyal medyada açtığı hesaplarla savcılık ve poliste bulunan birçok dosyaya ilişkin dar bilgileri paralel yapının çıkarlarına hizmet edecek şekilde afişe etti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile patlak veren AKP-Cemaat kavgasının ardındaki Twitter’da açtığı bir hesap ile ve yazdıklarıyla sosyal medyada gündemi belirledi. “Fuat Avni” isimli Twitter hesabı, yazdıklarıyla AKP içinden birisi izlenimi verirken, parti içinde de tedirginliğe yol açtı.

Fuat Avni hakkındaki soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun kadar söz konusu internet sitesinin yayınlama yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle İstanbul Savcılığı’na gönderildi. 30 Mart 2014 Türkiye Yerel Seçimlerinden derhal önce Belçika‘nın başkenti Brüksel‘e gittiği bilinen Emre Uysal Türkiye’ye dönerse ifadesine başvurulacak.

Ulusal istihbarat teşkilatı, olasılıkla Fuat Avni’yi saptama edemediği için, Recep Tayyip Erdoğan ve kamuoyuna bir şeyler söyleme gereği hissettiği için, ismimi ortaya atmış olmalı” diyen Emre Uysal, durumu tek cümleyle özetledi: ‘Fuat Avni’yi bulamadık Emre Uslu versek olur mu abi’ durumu.

Emre Yumuşak Başlı’nun biyografisi bakmak için adının üstünü tıklayınız.

Fuat Avni kim? Cümbür Cemaat bu sorunun yanıtını arıyor.

15 Temmuz 2016 gecesi başlatılan kalkışma girişiminin başarısızlığa uğratılmasının ardından başlatılan soruşturmada Twitter’da bulunan Fuat Avni hesabının kime ait olduğu konusu hakkında çalışmalar başladı. Açıldığı günden bu yanlamasına Twitter üzerinden Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandası yapan Fuat Avni hesabının gazeteci Aydoğan Vatandaş tarafından yönetildiği ortaya çıktı. Fuat Avni hesabının Aydoğan Yurttaş adlı biri göre yönetildiği belirlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fikret Ünlü

AYDOĞAN VATANDAŞ KİMDİR? Aydoğan Vatandaş, 1974 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu İstanbul’da tamamlayan Yurttaş, 1988 yılında deniz lisesine girdi. 1995 yılında eğitimine devam ettiği Deniz Harp Okulu‘ndan ayrılan Aydoğan Yurttaş, gazeteciliğe adım attı. Gazeteciliğe Aksiyon Dergisi’nde başlayan Yurttaş, 1997 yılında “Armagedon/Türkiye-İsrail Sıcacık Savaşı” kitabını yazdı. Yine 1997 yılında başladığı Fatih Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü 2001 yılında tamamladı.

1995-2000 yılları arasında Aksiyon Dergisi‘nde muhabirlik, editörlük ve köşe yazarlığı yapan Yurttaş, 2000-2004 aralarında ise Zaman Gazetesi‘nde muhabirlik, editörlük ve yazarlık yaptı. Yine aynı zaman içerisinde Karakutu programının yapımcılığını yapan Vatandaş, 2006 yılında ABD‘ye gitti. 2009-2011 yılları aralarında The New School’da medya üstüne master yaptı. Vatandaş, son olarak Today’s Süre’da dış politika ve haber araştırmala bölümünde yazarlık yaptı.

Aydoğan Vatandaş, New York’ta yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı