F

Fuat Oktay

Fuat Oktay Biyografisi

Yeni dönemin birincil Başkan Yardımcısı Fuat Oktay oldu.

1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nden işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans, endüstri mühendisliği alanında ise doktora derecelerini aldı. ABD’de bulunduğu zaman içerisinde otomotiv ve bilişim alanlarında uzmanlaştı.

2000’li yılların başında Türkiye’de yaşanan idareli krizde önetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi’nde İşletme Birim Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı. Hem millet ayrıca de özel elde etmek üzere, çoğu şirkete danışmanlık hizmetlerinde yer alan Fuat Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Idare Heyeti Üyeliği görevlerini üstlendi.

2008-2012 yılları aralarında havacılık sektöründe yoğunlaştı. Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Imal Planlaması ve Bilgi Teknolojileri, Satmak ve Pazarlamadan sorumluluk sahibi Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Fuat Oktay bu dönemde THY bünyesinde farklı alanlara yönlendirilmiş müşterek girişim projelerini hayata geçirdi ve DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Fuat Oktay, 2012 – 2016 tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. Değişik sektörlerde uzmanlaştığı tehlike ve kriz yönetimi alanlarınetimi konularında etkili bir şekilde uygulayarak çoğu uluslararası kuruluş ile iş birliği içerisinde çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti namına koordine etti.

19 Haziran 2016 tarihinden itibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Oktay, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşısında yürütülen sürece müdahil olmuştur. Müteakip dönemde, Suriye sınırındaki terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlenmiştir. Yine aynı dönemde, halk hizmetlerinde dijital mutasyon hamleleri gibi öyle fazla çalışmada yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fidan Martinoviç

Fuat Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. idare heyeti üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. idare heyeti başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

derecede İngilizce bilmekte olup 3 çocuk babasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı