G

Guido Reni

Guido Reni Biyografisi

Tablo ressamları arasında yeni bir değişiklik klasisizmi geliştirenlerden biri Guido Reni’dir.

Guido Reni, 4 Kasım 1575 tarihinde İtalya’da Bolonya’da müzisyen bir ailenin çocuğu Daniele Reni ve Ginevra de ‘Pozzi’nin oğlu olarak doğmuştur. On yaşında Flaman ressam Denis Calvaert‘in yanında çıraklık yapmaya başladı. 1593 yılında Carracciler’in akademisine girdi. Ludovico Carracci’nin bir öğrencisi olan Guido Reni Bologna olağan tarzını benimseyip geliştiren en ünlü Barok ressamlardan biri olmuştur. 1599 yılında ressamlar loncasına kabul edildi.

1600 – 1601 yıllarında Roma’ya gitti ve kendi atölyesini açtı. Bu atölyede erken Barok dönem sanatçılarından Giovanni Lanfranco (1582-1647), Francesco Albani (1578-1660) ve Antonio Carracci de çalıştılar. 15 yıl baştan başa Roma‘da kaldı ve burada Raffaello Santi‘in tarzına ve alışılmış heykellerin kopyasına odaklandı. Hem, Caravaggio‘dan etkilendi.

1604 yılında Saint Peter’ın çarmıha gerilmesi tablosunu yaptı. Bu tablo şimdi Vatikan’dadır. guido-reni_crucifixion-of-st-peter.jpgGuido Reni, Saint Peter’ın çarmıha gerilmesi tablosu (1604)

Guido Reni, 1614 yılında Bologna’ya döndü. 1617-1621 arasında Mantova Dükü Ferdinand Gonzaga için çalıştı. 1622 yılında Napoli’ye, 1625 yılında da Roma’ya geziler yaptı.

Guido Reni, San Gennaro kilisesinde çalıştı. Mitolojiyi konu bölge çoğu tablo yaptı. 1620’de Mantova dükünün ısmarladığı bazı tablolarda, Caravaggio‘nun motiflerini daha açık bir anlama içinde baştan ele aldı. San Gregorio kilisesinin iki mihrabını süslemekle görevlendirildi. “Galip Samson” (1610) adlı eserinde guido-reni-galip-samson.jpgve çıplak bayan resimlerinde, antik heykellerden esinlendiği görülür. 1613-1614’den daha sonra Bologna’ya dönen Reni, burada, çağının duygusal ve kolay dindarlığını yansıtan tablolar yaptı. Bologna’daki San Domenico Bazilikası’ndaki Saint Dominic kilisesinin kubbesini, 1613-1615 yılları arasında süslemekle görevlendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Günay Tuncel

daha sonra Napoli‘ye yerleşen Guido Reni, San Gennaro kilisesinde çalıştı. Mitolojiyi konu bölge birçok tablo yaptı. 1620 yılında Mantova dükünün ısmarladığı bir takım tablolarda, Caravaggio‘nun motiflerini daha açık bir anlayış içinde her yerde ele aldı.

Guido Reni’nin ilk yapıtları, Bakire Meryem’in yaşamından sahneleri işlediği Quirinale Sarayı’ndaki Monte Cavallo Şapeli freskleridir. Bunu Roma’daki Rospigliosi Sarayı tavanındaki Şafak adlı fresk izlemiştir. Bu dönemde Carracciler’den ve Raffaello Santi’den etkilenen Reni’nin Rospigliosi freskleri büyük ölçüde Raffaello Santi’nin Farnesina Villası’ndaki Galatea’nın Zaferi adlı freskini çağrıştırır. Yapıtlarını Raffaello Santi’nin alışılmış yetkinliği üzerine temellendirmiş, bu eğilimi kompozisyonlarına üstün bir sakinlik kazandırmıştır.

Guido Reni, 18 Ağustos 1642 tarihinde Bolonya, İtalya’da 67 yaşında ölmüştür.

guido-reni-saint-peter-repenting.jpg

guido-reni-charity.jpg

guido-reni-bust-of-christ-salvator-mundi

guido-reni-bacchus-and-ariadne.jpgGuido Reni Baküs ve Ariadne – Tarih: 1619 – 1620, Ebat: 96,5 x 86,3 cm, Yer: Los Angeles County Museum of Art

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı